A Bál Szalon ajándéka a felső tízezernek szerda estére Náray volt, aki végig láthatatlan maradt. Divatbemutató egy gyárcsarnokban, éneklő Demszkynével.

Vörösbor, narancslé, fehér sapkás pincérek, hideg és meleg terek. Nagy kocsik, túlöltözött lányok, puccparádé. Mindenki ismeri egymást, mindenki fontos. "Lesz a végén kaja is, nem csak ital" - mondja a hosztesz érkezéskor, mire nyugtázzuk, úgy nézünk ki, mint akik enni jöttek. Miután túljutottunk a járdára kitett mécseseken és a köszönőlányokon a bejáratnál, már csak a show marad hátra.

Avantgárd hangulat helyett

Klikk!

A gyárcsarnokban füstgép és szőrmebundás nők között helyet foglaló Demszky. Bűvésztrükkök gyerekkel: ha már nincs kutya, legalább legyen min elérzékenyülni a hölgyeknek. A mestert hiába vártuk a színpadon, vagy annak környékén, eltűnt, vagy inkább úgy mondhatnánk: elő sem került. Rajta kívül volt itt minden, ami egy jó divatbemutatóhoz kell: esküvői ruhák, estélyik, koktélruhák, öltönyök. Minden csillogott-villogott, színvilágában vidám, stílusa szerint latin illetve a charleston világára emlékeztető egyedi darabok köszöntek le ránk. A rengeteg strasszon vakítóan tükröződtek a csarnok fényei. A kiegészítők meg nagyobbrészt plüssből, ahogy azt Náraytól megszokhattuk.

"Hogy ül le ebben a ruhában?
Egyszerűen, csak majd nyomja a seggét."

A hordhatóság szempontját figyelembevéve a nézői kritikának igazat kellett adjunk. A legidegesítőbb az volt, hogy kifogtunk egy tapsológép hölgyet, aki nem győzte tetszését minden egyes ruhadarabnál kinyilvánítani. Akkora élvezetet adott számára ez a vizuális élmény, hogy legszívesebben egy térdelést javasoltunk volna részére fétise előtt. A szűkös nézőteret áttekintve úgy tűnt, voltak itt nagymamák, gyerekek, lányok, bámuló férfikísérők, megasztárok. Fél óra múlva már lestük az óránkat, mert nem volt formabontás, nem volt katarzis, csak kínos feszengések a széken, az unalom negyedórájában. Aztán jött a nyeremény. Mert itt mindenki nyert. Van aki repülőutat, van aki csak a kártyalapok hiábavaló keresgélését a székek alatt. Ezúttal a király és az ász volt a nyerő, de annyian felálltak és forgatták maguk körül a tárgyakat, hogy alig hallottuk, mit lehetett még nyerni.

Nézze meg képeinket!
"Olyan jó lett volna az Operában szilveszterezni ingyen!
Olyan jó lett volna, ha most nem szólalsz meg."

A hölgy férfikísérőjébe azonnal beleszerettünk. Nevettek ők is, mi is. Németh Anikó, azaz Demszky Gáborné is előadott egy zenei betétet zárszóként, melynek műfaját meghatározni - kellő műveletség híján - nem tudjuk, de talán operett lehetett. Egy kollégától megtudtuk, hogy Németh három éve kezdett el énekelni, ami - jegyezzünk meg - nem hallatszott a produkción: túlzás, és kivételesen minden rosszindulat nélkül állíthatjuk, leénekelte férfipartnerét a színpadról. Az eredetileg hegedűművésznőként végzett énekesnő bátorságát már csak azért is tiszteljük, mert ennyi lehúzott vonósév után más szakmába vágni mindenképp becsülendő.

Vacsi és smúzolás

Végül a már érkezéskor beígért falatok is megjelentek. A kitóduló tömegnek egy szava sem lehetett: mindenki kapott, mindenkinek jutott. Az este csúcspontja: luxusautók közt lazacot falatozni - állapítottuk meg. Náray még mindig sehol, a modellek meg távozóban. Tudósítói szellemünk új és újabb témára vadászott, de hiába. Nem lehetett miről beszélni.

"Gyönyörűek voltak ezek a ruhák.
Szerintem is."

Hogy a fogyasztói ösztön mennyire éledt fel a felsőosztály érett nőiben, ebből a két mondatból nem tudtuk leszűrni. Nekik tetszett, nekünk kevésbé.