Ha a gyerek kutyakölyökért nyüszög, vagy törpepapagájt kér levélben a Jézuskától, ellágyulhat a szívünk. De gondolja át jól a kérdést. Tényleg akarja, hogy macskaszőr borítsa a nappalit, hörcsögszaporulat fúrja be magát még a mosogató alatti térbe is, és azon kelljen törnie a fejét, hogy az aranyhal mitől bús? Mit tenne például, ha a papagáj bekattan, és nekiáll megdugni az ön ujját?

Hatalmas meglepetés lehet egy kölyökkutya a fa alatt, és biztosan örül is neki a lurkó, de vajon meddig? Két hétig talán elbabusgatja, aztán ránk marad az összes tennivaló, a kutyakaja beszerzésétől az undorító mócsingos tál elmosogatásán át a hajnali sétáltatásig. Nem véletlen, hogy állatvédő szervezetek állatstopot hirdetnek karácsonykor, hiszen egy csomó eb és macska a fenyőillattal belengett meleg otthonból egy állatmenhelyre kerül, mire elfogy a kocsonya. A kisállatoknak igenis vannak igényeik, viszont a türelmetlen gazdi rövid időn belül kikészülhet a szárnyaikkal minduntalan verdeső, mocskos madaraktól, a túlbuzgó hörcsögöktől és a halaktól, akik minden átmenet nélkül hátukra fordulva lebegnek félhalottan a vízben, a gyerek meg bömböl.

Amikor a papagáj begerjed

A madár kelendő karácsonyi ajándék, külüönösen a hullámos papagáj és zebrapinty, pedig ha tudnák a naiv vásárlók, hogy milyen érzékeny állatokat csíptek ki! Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy a madarat megsuhintja egy enyhe huzat, és máris annyi neki. Ráadásul irtóztató mocskot képes felhalmozni a sok szárnycsapkodásával, és az is előfordul, hogy bekattan. Ilyenkor minden mindegy neki, rárepül a gazda ujjára, és tolja neki. Úgy is mondhatnánk, megbúbolja az ön ujját is, ha hagyja, mint itt a videóban.

Az aranyhalak túl döglősek

A hal első látásra szintén remek ajándékötletnek tűnik, hisz nem igényel észvesztő törődést, viszont például nem mindegy, hogy milyen fajok kerülnek egyazon akváriumba. Az afrikai sügérek és a guppik például nem férnek meg jól egymás mellett, és azért a vizet legalább havonta egyszer ki kell cserélni az akváriumban, ilyenkor a szűrőket is ki lehet tisztítani. Létezik egy legenda az aranyhalak kerek akváriumáról, ami ugyan pompásan néz ki és a rajzfilmekben is mindig ilyenből ugrálnak kifelé az aranyhalak, de egyesek szerint az ilyen lakban a hal megőrül. Mások szerint viszont azért nem tanácsos így tartani őket, mert túl sokat kakilnak, és a kis élőhelyen ez nagyobb problémát okoz. Az aranyhalak majdnem olyan érzékenyek, mint a madarak, viszont az ember még tehetetlenebbül nézi végig, ahogy úszóhólyag-gyulladás miatt lassan kimúlnak, farkukkal felfelé, fejükkel lefelé pörögve, avagy hasukat felfelé mutatva a világnak.

Hörcsög: ronda a foga és szapora

Bár a kereskedésekben egyre nagyobb a választék rágcsálókból - például kapható mongol futóegér, fűegér, csincsilla és pele -, még mindig az aranyhörcsög és a tengerimalac a legkelendőbb, de a törpenyúl is nagy kedvenc. Az aranyhörcsöggel az egyik gond az, hogy sérti a szépérzéket: gyakran ágaskodik, olyankor nyitva felejti a száját, és kilátszik hosszú, vékony és sárga foga. Ha ettől nem kavarodna fel a gyomra, gondoljon arra, hogy ez az állat kábé olyan szapora, mint a nyúl, és ha ön nem elég óvatos, hörcsögalom fogja beborítani nemcsak a gyerekszobát, de a nappalit, és még a mosdót is. Volt olyan ismerősünk, akinél annyira elszaporodtak a jószágok, hogy nem jutott nekik máshol hely, mint a mosogató alatt, a szemeteskosár helyén. Nem szerettünk náluk vendégeskedni sosem.

Viselkedési zavarok

Ha eddig nem tudtuk eltántorítani a kisállatvásárlástól, felhívnánk a figyelmét még egy dologra: állatai a bejgli elfogytával mély depresszióba zuhanhatnak. Ennek oka az, hogy az új házi kedvenc az ünnepek alatt megszokja, hogy az egész család körülötte ugrál, amikor viszont az iskola és munka miatt már nem jut rá annyi idő, az állatka magába fordul. Büntetésként értékeli a kevesebb figyelmet, úgy érzi, hogy elhanyagolják, ezért viselkedési zavarok jelentkezhetnek nála. Így hát idejében szoktassuk hozzá az állatot a magányos időszakokhoz, vagy vegyünk inkább egy kutyát, ami nem kakil, mégis növekszik.