Alig két héttel ezelőtt versenyt hirdettünk azért, hogy felmérjük, milyen is a ma rendszergazdája. Arra buzdítottuk olvasóinkat, hogy küldjék be cégük rendszergazdájának fotóját. A Velvet Kommandó elemezte és összegezte a látottakat. Kiderült: a rendszergazdák szinte kivétel nélkül férfiak, akik legszívesebben számítógépeik közé, illetve íróasztalok alá beágyazódva élik mindennapjaikat. Természetes életterükből kiragadva elveszettnek érzik magukat, legalább egy laptop szükséges érzékeny lelki egyensúlyuk megőrzéséhez.

b.) Egy űrközpontra emlékeztető szerverteremben

Ebben a kategóriában mindössze két pályamű érkezett, ami nem sok, de éppen elegendő ahhoz, hogy a Velvet megdöbbenjen a rendszergazda egészségtelen életkörülményei láttán.

A mi rendszergazdánk
Áramvonal Állítólag ő a mi rendszergazdánk, jóllehet 3D-ben még nem láttuk soha (ahogy a mögötte látható szürrealisztikus szervertermet sem), pontosabban rovatvezetőnk talán egyszer látta. Egyik kolléganőnknek valamiért az áramvonalas, egy másiknak a kicsit könnyebben értelmezhető ergonomikus jelző ugrott be.

Konnektor A sugárzással telített térben élő rendszergazdát idén még biztosan nem érte napfény. Elővigyázatosságból napszemüveget hord a szerverteremben is, sose lehet tudni alapon. Valószínűleg ő a legfiatalabb versenyző.

c.) Kiszakadva a megszokott szerepből, céges-buli helyzetben

Szakítva a rendszergazda képi ábrázolásának hagyományaival, szokatlan élethelyzetben látjuk. Az előző kategóriához hasonlóan ide is két versenyzőt soroltunk be.

Nyelvöltő Annyit megtudtunk róla, hogy egy autós cég rendszergazdája, azt viszont csak találgatni mertük, hogy milyen tudatmódosító eredménye ez a fénykép. Egyik analitikusunk szerint ép és szép fogazatú, anarchista beállítottságú rendszergazda, akin látszik, hogy nemcsak a gépe mellett érzi biztonságban magát, szóval afféle kozmopolita típus. "Bár nem félek, de ijesztő" - vallotta be legifjabb kolléganőnk.

Ilyen az élet Reméljük, a ragtapasz nem valamiféle kollegiális atrocitás eredményét takarja. Klasszikus a "V-nyakú pulóver, kerek nyakú póló" összeállítás. Különféle feltételezésekre ad okot, hogy mi van a kis műanyag pohárban. Lili szerint ragtapasz nélkül ő lenne a legjobb.

d.) Rg-k eltérő szituációkban

A két darab képpel nevező versenyzők csoportja. Itt is vagy bulihelyzet vagy valamilyen egyéb meglepő körülmény teszi teljessé a szokásos miliőben rögzített életképet.

CD író A felvételt beküldő munkatársak elárulták: az egyik kép az irodában, a másik szilveszterkor készült. Ezt rajtam kívül nem tudták a Velvet ítészei és a következőképp asszociáltak: "Az egyik felvételen az a drámai pillanat látható, amikor a kollégák egy ártatlannak tűnő bulin bosszút állnak a rendszergazdán a korlátozott internet hozzáférésért és a meg nem talált dokumentumokért." "Lakásában zoknis bulikat tart. A rendszergazdák védett helyükről csak női kollégáik neccharisnyás lábainak látványával csalogathatóak ki, igaz, ezután viszont nem lehet őket visszazavarni se." Én inkább angol-történelem szakos hallgatónak néztem őt, de ebből is látszik, milyen előítéletesen gondolkodom. Egy kolléganőm osztotta nézetemet, szerinte is egyetemre jár, és csak mellékállásban rendszergazda.

Mobil
Mobil Lelkes kollégái egész kis jellemrajzot készítettek róla: "Az egyik kép a munkahelyén, a másik pedig a természet lágy ölén készült, mert még itt sem tud elszakadni a számítógéptől és az internettől. Egyébként tipikus programozó, a világ számára nullákból és egyesekből áll. Amit nagy hévvel tud magyarázni... Hobbija a főzés, programozás és természetesen a net." A kép általunk adott - és az impresszionisták által megihletett - címe: Drótnélkül a parkban. A laptop kellemesen melegíti rendszergazdánk ölét a kora tavaszi napsütésben, a nyakba akasztott SonyEricsson telefon hanyag eleganciáról tanúskodik. Rejtőzködő típus, elbújik a gépe mögé. "Most jöttem rá, hogy a rendszergazdánál annyira durván megtévesztő a külső, mint senki másnál." - tette fel a pontot az i-re legifjabb kolléganőnk.

Bizton állíthatjuk, hogy

a rendszergazdák férfiak. A látottak alapján ezt mindenképpen leszögezhetjük, női rendszergazdákról nem is hallottunk - bár állítólag léteznek.

A beérkezett pályaművek arra az örvendetes tendenciára engednek következtetni, hogy a rendszergazdák körében is megindult a diszkrét divatkövetés, az egyen-lófarkak és kockás flanelingek eltűntek a süllyesztőben, helyüket átvették a többé-kevésbé színes pólók, sőt az ing és nyakkendő sem lehetetlen. (Feltűnt, hogy legalább hárman piros pulóvert hordtak, bár legalább ennyien részesítették előnyben a kevésbé feltűnő színeket is.) A rendszergazda életkora széles spektrumon változhat a fiataltól a középkorúig. Tekintve, hogy idős rendszergazdákról nem kaptunk hírt, aggasztó a feltételezés, hogy a rendszergazdák a mosónőkkel együtt életük virágjában áldozzák magukat különösen veszélyes hivatásuknak.

A rejtőzködő életmódra több apró jel utal. Egyértelműen elmondható, hogy a rendszergazdák legszívesebben számítógépeik közé, illetve íróasztalok alá beágyazódva élik mindennapjaikat. Természetes életterükből kiragadva elveszettnek érzik magukat, legalább egy laptop szükséges érzékeny lelki egyensúlyuk megőrzéséhez. Ha azonban ezt megkapják, rezzenéstelen nyugalommal állnak ellen a természet nyers erőinek.

Végezetül, álljon itt egy nagyra becsült kollégánk rendszergazda-tanulmányának egy fontos mondata: "Az igazi rendszergazda titkos tudás birtokosa, számos beavatási lépésen keresztül sámáni erők birtokosává válik, a felügyeletére bízott rendszeren élet és halál urának képzeli magát."

Díjak
Az egyéni trendfelmérő után a cél természetesen a rendszergazda archetípusának megtalálása volt.

A Velvet szavazása alapján e cím nyertese holtversenyben a Triumvirátus és Macisbögrés lett. Előkelő helyen végzett még: Kisvakond, Mobil, Ilyen az élet és CD-író is.

A muzsika különdíj Kisvakondnak jár - a sok zenei asszociáció miatt.

A kreatív különdíj a Lesz-e még álnéven futó versenyzőt illeti, a nosztalgia különdíjat pedig a Triumvirátus szandál-fehérzoknis tagja kapta.