A GfK Csoport által a Wall Street Journal európai kiadásának készített felmérésből kiderül, hogy ötből négy európai és amerikai szükségből vásárol ruházati termékeket. A magyarok nagy része is azért vesz ruhát, mert szüksége van rá és kedveli a leárazásokat.

2006 áprilisában mintegy 20 ország húszezer lakosát kérdezte meg a GfK Csoport ruházkodási szokásairól a Wall Street Journal Europe megbízásából. A felmérés többek között kitért a vásárlás mögött álló motivációkra is.

Szükségből és akciósan

Húsz ország megkérdezettjeinek 83 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jellemzően praktikus okból, azaz szükségből vásárol ruhát. A második leggyakoribb vásárlás mögött meghúzódó indok az akciós kínálat. A vásárlók 73 százalékára igaz, hogy a kedvezmények ruhavásárlásra sarkallják őket. Ez főleg a törökök, a németek és a hollandok számára jelent nyomós érvet.

A magyarok szükségből vásárolnak

Magyarországon a praktikus okok vezérlik a legtöbb vásárló ruházati beszerzéseit. A megkérdezettek jelentős többsége, 85 százaléka jellemzően azért vesz ruhát, mert arra szüksége van. Az akciók nálunk valamivel többek számára jelentenek vonzerőt a ruhavásárlásnál, mint az Nyugat- és a Kelet-Európában tapasztalható: a magyarok 77 százalékát készteti olykor vásárlásra az akciós árukínálat, míg ez az arány régiónkban és tőlünk nyugatabbra legfeljebb 70 százalék körül alakul.

Öröm és elcsábulás

Tízből hat magyarra jellemző, hogy amiatt költ időnként egy-egy ruhadarabra, mert számára ruhát venni örömet jelent. Honfitársaink több mint felére (55 százalék) igaz, hogy amiatt is vesz ruhát, mert hazai gyártású darabról van szó. A nemzetközi átlagnál mindössze két százalékponttal magasabb azoknak az aránya (44 százalék), aki időnként elcsábul, és előzetes terv nélkül tér be valamely üzletbe és vásárol ruhát.

Márkafetisizmus

A magyar lakosság több mint harmadára jellemző, hogy azért vesz ruházati holmikat, mert az a legújabb divatot képviseli. A magyarok 36 százalékára jellemző, hogy mások rábeszélésére (eladó, család, barátok) költ alkalmanként ruhára. Ruhavásárláskor mi magyarok kissé fontosabbnak ítéljük a márkákat, mint nyugat- vagy közép-európai társaink, hiszen a megkérdezettek 45 százaléka állítja, hogy egy-egy termék bizony gyakran márkás volta miatt kerül a kosarába. A különböző márkáknak ilyen jelentőséget tulajdonítók aránya Nyugat-Európában 31 százalék, Közép-Európában pedig 35 százalék körül alakul.