Olaszországban az evés komoly dolognak számít. A főzés az olasz kultúra legfontosabb kifejezőeszközeinek egyike, amelyben egyszerre jelenik meg az ország tradíciója és történelme.
Főzni senki más nem tud
Az olaszok annyira ragaszkodnak évezredes hagyományaikhoz, hogy még külföldön is olasz éttermekbe járnak enni. Nyilván mindannyian láttunk már budapesti belvárosi pizzériában fürtökben lógó olaszokat, akik kétpofára eszik végig az étlapot, majd kiábrándultan távoznak. Az olaszok szerint főzni ugyanis csak az olaszok tudnak.
Olaszországban főzni mindenki édesanyjától és nagymamájától tanul, nem véletlen, hogy nincs igazi nagy tévészakácsos kultúrájuk sem. A külföldi, általunk is ismert tévéséfeket, mint például Nigella Lawsont, inkább mint bögyös-faros házitündért tartják számon, akit ugyan szívesen nézegetnek, de nem szakácstudománya miatt. Jamie Oliver pedig hozzájuk jár lopni recepteket újabb és újabb szakácskönyveihez. A sztárolt séfek pedig természetesen mind olaszok.
Az olasz önvédelmi fegyver
Mivel az olasz konyha annyira gazdag és regionális specialitásokra szabdalt, maga a szakácskönyv sem egy elterjedt intézmény. És bár szinte minden tizedik percben kiadnak egy újabb olasz szakácskönyvet valahol a világon, ezek nekünk, az olasz gasztronómia karakterisztikus ízvilágát majmolni próbáló amatőröknek készülnek, és nem az olaszoknak. Az egyetlen, az olasz konyha minden rezzenését átfogó "bibliaként" emlegetett és hirdetett szakácskönyv az Il Cucchiaio d'Argento, azaz az Ezüst Kanál, 1950-ben jelent még Olaszországban és tavaly adták ki először Angliában, Silver Spoon címen. Olyan nagy visszhangja volt a brit médiában, hogy nem maradhattunk le róla mi sem, így gyorsan ezt kértük karácsonyra. Azóta is ezt olvassuk.
Az 1264 oldalas könyv akár önvédelmi fegyvernek is elmegy, ugyanis legalább 4 kiló és jó nagy. A tizenegy fejezetre bontott könyv elején tizenhat oldalon keresztül tárgyalják a konyhaeszközöket, majdnem száz oldalt csak a zöldséges recepteknek szenteltek, 120-at pedig a desszerteknek. A legegyszerűbb, öt összetevős szuflé mellett találhatunk a könyvben olyan fogásokat is, amelyek elkészítéséhez úgy egy hét ingázás szükséges a Culinaris és a Nagyvásárcsarnok között. Ilyen például a neve alapján egyszerű salátakeveréknek gondolt genovai saláta, amelyben összesen harminckét dolgot kell összekeverni ahhoz, hogy jó legyen.
Tiltott énekesmadarak és útifű
A huszonöt olasz séf által lektorált őskövületet direkt az angol ízlésnek és lehetőségeknek megfelelően módosították, már amennyire a Magyarországon lőtt védett énekesmadarak töltve vagy marinálva Nagy-Britániában is akkora slágernek számítanak. Ezeknek ugyanis további húsz oldalt szentel a könyv. Az sem egészen tiszta, hogy hogyan szerezhetünk be Olaszországon kívül olyan útifű-félét, mint az agancsfű, bár Jamie Oliver óta tudjuk, hogy ha kellőképpen sokszor mondjuk a zöldségesnek, hogy "mate", magyarul haver, a végén még fél vagyonát is ránk hagyja.
A különleges hozzávalók ellenére nem hagytuk magunkat eltántorítani. Miután napokig a könyvvel keltünk és feküdtünk, kiválasztottnak éreztük magunkat, hogy birtokolhatjuk, majd a jobb budapesti olasz séfekhez fordultunk, hogy összekacsintva megbeszéljük, mitől is olyan különleges a mesterműként reklámozott könyv.
Több, mint 2000 recept
Az eredmény kiábrándító volt. Graziano Cattaneo, a Krizia étterem tulajdonos-séfje, már ugyan hallott a könyvről, de azt egyenesen lefranciázta és azt mondta, annyira régi, hogy utoljára a nagymamájánál látott ilyet, bár nem érti miért, mert hát a könyv francia, a nagymama meg olasz. A Pomo D'Oro séfjének, Sergio Vitinek jobbkeze, Kaiser János kérdésünkre csak annyit mondott, Sergio Viti akkora gasztronómus, hogy nem hogy az Ezüst Kanálból nem főz soha, (a könyvről egyébként Kaiser soha nem hallott) hanem egyáltalán semmilyen könyvet nem használ, annyira a fejében van a tudomány. A Fausto's séfjét sajnos nem értük utol, az Il Terzo Cerchio munkatársai pedig épp új éttermük megnyitásával foglalatoskodtak megkeresésünkkor.
|
|