Egy amerikai kutatás szerint a kislányok másfél évvel korábban érik el a pubertáskort, mint édesanyjuk és 2 évvel korábban, mint a nagyanyjuk - mindezért az egészségtelen életmód és a labilis családi környezet, vagyis a stressz okolható.
Aric Sigman amerikai pszichológus három nemzedék adatait elemezte olyan családokban, ahol a lánygyermek 16-20 éves volt, az édesanya kora 40 és 50 között mozgott, a nagymama pedig 65-75 éves volt - olvasható a MedPortál című orosz egészségügyi hírportálon.
Korán kezdik
A pszichológus adatai szerint a mai kislányok nem sokkal tízéves koruk (10,25 év) után válnak nagylányokká. A korai pubertás számos negatívummal jár, mindenekelőtt érzelmi téren, mivel a lányok testi érése jóval megelőzi szellemi érésüket. A serdülők, akik testileg már szülőképes korba érnek, képtelenek adekvát módon kontrollálni érzelmeiket, ami depresszióhoz és különféle függőséghez (cigaretta, alkohol, drog) vezethet. A jelenség másik nem kívánt "mellékhatása" a korai terhességek számának növekedésében mutatkozik.
Egészségtelen életmód, instabil család
Aric Sigman többféle módon magyarázza a lányok korai nemi érését. A folyamatért a zsírszövet által termelt leptin nevű hormon a felelős. A mai lányok ugyanis kevesebb zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, mint anyjuk, vagy nagyanyjuk, viszont imádják a gyorséttermi ételeket és az édességeket, ráadásul szívesebben közlekednek kocsival, mint gyalog. Mindez a zsírszövet felszaporodásához, s következésképp a hormon fokozottabb kiválasztásához vezet.
A szakember másik elmélete szerint a korai nemi érésért a stressz okolható. Az instabil családi környezetben felnövekvő kislányok esetében működésbe lép az ősi evolúciós mechanizmus, amely azt diktálja, hogy az örökítő-anyagot minél korábban át kell adni az utódoknak. Ennek megfelelően felgyorsul a nemi érés folyamata, s beköszönt a korai pubertás.