Soma ideális városa fölött a szerelem fázisaiban felszabaduló oxitocin lebeg. Bácskai Júlia a szerepeikben nem járatos embereket mutatja be a rendezőnek. Müller Péter megannyi alapozás után megtanít bölcsnek lenni, Dr. Csernus ismét felráz, mert valamit elrontottunk. Szendi Gábor a vallási vezetők titkát tárja fel a nők titka után, Feldmár pedig a szabadságot bízza a követőire. Megannyi tanítás, de mester most csak egy lehet. Ön szerint ki a 2008-as Év Mestere?

Egy mester könyv nélkül olyan, mint a vonat sínek nélkül. A karácsonyra szánt könyvmegjelenések alapján összegyűjtöttük, mely médiaszemélyek mit tanítanak nekünk. Válogatásunkba csak hazai szerzők kerültek be, így szerepel egy mezőnyban sajátosan Dr. Csernus és Csongrádi Kata. A prófétakörből Joshi Bharat is kimaradt, addig is várjuk a tanításainak gyűjteményét.

Soma ideális világában az oxitocin a szmog

A médiacsodák közül az egyik legszerethetőbb, ezoterikus kerubnő. Énekel, filozofál, szellent valóságshow-ban, vagy éppen világot járva pisil. Spitzer Gyöngyi, ismertebb nevén Soma karrierje egy buszon indult. A debreceni utasok legnagyobb örömére empatikus jegyellenőrként sikerült elhelyezkednie, ahol egyúttal a színjátszási manírokat is tudta gyakorolni. Sok mindennel próbálkozott, mielőtt jazz énekesnő és tévés személyiség lett volna, de ebben az összeállításban az általa művelt polgári pszichológiára összpontosítunk. Az énekesnő pszichológiai képzésben részesíti magát évek óta, és az e téren szerzett ismereteire szívesen hivatkozik a Nők Lapja Cafén indult lelki tanácsadó rovatában. Az itt folytatott levelezéséből állt össze Ébresztő című kötete, amelyik elsőként 2006-ban jelent meg.

A zömében női olvasóinak az örömére most itt a folytatás. Soma írásaiban egyedi és használható tanácsokat ad, javarészt olyanokat, amelyek neki beváltak. Imidzsét úgy építette fel, hogy személyiségének üzenete az legyen, hogy ő nem illúziót kínál, hanem megoldást. Csak kivételes esetekben terheli az olvasót pszichológiai szakkifejezésekkel, inkább közérthető formában igyekszik fogalmazni. Előadásaiban, miután a saját libidójának szentelt háláját kifejezte, és férfiaknak is köszönetet mondott, amiért létezésükkel bizonyítottan ügyesen veszik az evolúció akadályait, a hallgatóságát alaposabb önismeretre, a személyiség mélyebb rétegeinek a felfedezésére bíztatja. A befelé fordulás mellett az aktív cselekvést támogatja. Ideális világában boldogan élnénk mindannyian, Soma városában ugyanis a szerelem minden stádiumát részegítő oxitocin hormon lenne a szmog.

Bácskai Júlia kivasalja az arcokat

Megmondónőkre szükség van. A női Csernusokat illetően azonban még nagy a piaci rés, a női mesterek a finomabb közlésben hisznek. Bácskai Júlia pszichológus a Vejedre ütök című film Barbra Streisand által megformált karakterének filmbéli vehemenciájával szeretné kiűzni a szorongást az alanyból. Bácskai Júlia népművelő-könyvtáros szakon is szerzett diplomát. Iskolapszichológusként alapító tagja volt az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumnak. Pszichológusként szexuális ismeretterjesztő esteket tartott a 80-as években, és számos magazinban publikált. Azóta is vendége a szakirányú televíziós műsoroknak, ahol – hogy is fogalmazzunk - felszabadít és utat mutat.

Az általa indított Pszichoszínház ismert kesergőhely, ahol originális színházi keretek közt, profi színészek improvizálnak, de a néző is megszólalhat. "Nem a Te életedet boncolgatjuk, de beletrafálhatunk. Nem a miénket teregetjük, de nagyon ott leszünk!"- hirdeti. Bácskai Júlia legújabb könyve, A másik arcod egy – valószínűleg fiktív - nő beszélgetéseit tartalmazza, amelyet a pszichológusával folytat. Hasznos olvasmány azoknak, akik nincsenek jelen a saját életükben, nem ismerik a szerepeiket, elvesznek a rendezői utasításokban. Életvezetési tanácsokat jellemzően ritkán ad a szerző, inkább a példák döbbenetes erejében hisz, és abban is, hogy páciensei felnőttek, képesek a tanulságokat maguk levonni.

Müller Péter és a Housewife Philosophy

A Housewife Philosophy magyar partizánja lehetne Müller Péter, aki biztonságos kapaszkodót nyújt kétkedő embereknek a durva világban. Szándéka néha rejtély, mint ahogy az is, city guruvá pontosan mikor és hogyan vált, ezt a folyamatot, mondhatni, A.J. christiani homály fedi. A foglalkozását tekintve dramaturg és Müller Pélter Sziámi édesapja. Jó néhány éve közkedvelt író és elmélkedő, ezoterikus esztéta, örömnagykövet, skatulyából előhívható szakértő, akinek elhisszük szavait, bármiről essék is szó. Könyvei (a címük tartalmazza az öröm, a szeretet, vagy a varázs szavakat, amelyek szlogenként is megállják a helyüket) eladásai alapján a legnépszerűbb kortárs spirituális alkotók közé tartozik idehaza.

A szeretetről úgy tartja: nem a munkánk mennyisége miatt vagyunk kifacsarva manapság, sokkal inkább attól, hogy nem szeretjük, amit csinálunk. A bizalomról úgy tartja: inkább újra és újra csalódni kell, mint bizalmatlanságban élni. Az úgynevezett mai rohanó világról úgy tartja: a pörgés menekülés önmagunktól. Úgy tűnik, felépített tanításrendszerrel van dolgunk, legutóbbi könyvében, a Varázskönyvben a vissza az eredethez eszmét fejti ki Müller Péter, amelyet, ha megértünk, akár bölcsek is lehetünk.

Szendi Gábor és a luxus-összeesküvés manufaktúra

Kortárs, túláradó szaktekintély, akit akkor ismert meg a szélesebb közönség, amikor őt már a pszichiáterek szertartásosan üldözték. Felületes szemlélő azt láthatja munkásságából, hogy a Szendi Összeesküvés Művek ma egy virágzó manufaktúra, ahol kiváló szakemberek magas minőségben előállított luxus-összeesküvésekkel örvendeztetik meg az igényes közönséget. De valójában a mester egyedül van, és száll szembe a pszichiáterek hadosztályával, akik hiszik és vallják, hogy a depresszió népbetegség, és az ellenszere az antidepresszáns. Szendi ebben nem hisz.

Habár érdeklődése a női nem evolúciós megközelítésére összpontosult az utóbbi időben, a vele készült interjúnkbanszívesen vissza-visszautalt az antidepresszánsok kapcsán kialakult, korábbi vitákra. Még csak le sem ülepedtek a viták, amikor a manufaktúra újabb csiszolt gyémánttal ajándékozza meg a luxusra vágyókat. A címe Isten az agyban. Mint az előszavában utal rá a szerző, a hitszükséglet alapvető emberi hajtóerő, de egyben a manipulálhatóság forrása is. A könyv első részében a vallásos élmény és a halántéklebeny különös kapcsolatát mutatja be felvetve, hogy a vallási tanítók javarésze temporális epilepsziában szenvedett. Szendi naprakész és igényelt szerző, a Housewife Philosophy művelőinek azonban nem ajánljuk, helyette hivatkozzanak Randy Pausch Utolsó tanítás című személyiségfejlesztő könyvére, ha már a Titok című írást kibeszélték.

Adrenalinban gazdag szembeköpősdi

„Aki tudja, hogy mit kellene tennie, de valamiért mégsem teszi, az tudatosan köpi szembe magát. Ennél jobban pedig nem alázhatja meg magát senki. Önmaga előtt.” – hangzik dr. Csernus Imre 10 szabálya közül az egyik. Utána jön a „leállsz, vagy meghalsz” – verbális csel, amivel lekaparja az alany közepes lángon pirult egókérgét. Ő az a pszichiáter, aki előtt nincsenek titkok, lehet szeretni, nem szeretni, akár vélemény nélkül hagyni is. Morózus tekintete is megindítja a pácienst, hogy mindent bevalljon, legutóbb a gyereknevelésben foglal állást. Korábban sok vád érte, hogy lélekdoktor létére kiabál és agresszív. A gyakorlott Csernus-fogyasztóknak viszont már világos, hogy csak azzal az alannyal rámenősködik, aki szándékosan suvaszt és egyértelmű kérdéseket nem hajlandó megérteni.

Honnan ismerhető fel, hogy valaki beírta már nevét a hazai örökkévalóságba? Onnan, hogy több nem hivatalos, félhivatalos fan site-ja, és rajongói oldala van a neten. Legújabb könyvében egy ismeretlen területre vezeti a szülőket Ki nevel a végén? címmel. A kérdés: mivel kell ma szembenéznie annak, aki gyereket vállal és nevel? Csernus szerint elsősorban önmagával. Hiszen csak ezután birkózhat meg a világ démonaival, kábítószerrel, erőszakkal, szexualitással, bűnnel és bűnhődéssel. Az egykori tévédoki azt állítja magáról, hogy kábítószeres volt, ezért tud segítsége lenni a leszokni vágyó, drogfüggő fiataloknak. Elledrukkerei több alkalommal kijelentették már, hogy erre nincs bizonyíték, és valószínű, hogy Csernus nem nagyon nyúlt a heroinhoz, inkább a kemény szakember imázsát turbózza a pokoljárásának sugallatával. A kételkedés minden mesternek alanyi jogon jár. A bögretörő stílus azonban a jelek szerint értünk van.

Legyen Ön is Igazi!

Feldmár András tevékenysége szemben áll a pszichológia hagyományos útjaival, mert elítéli a diagnosztizálás széles körben elterjedt módszerét és az ezen alapuló terápiát, a betegségek és az emberek címkézését, a gyógyszeres kezelést (egyes kivételes eseteket leszámítva), másfelől valaha támogatta az LSD szakértő felügyelettel történő használatát - ezt azóta is reklámszlogenként használják, ha a nevét említik. Tizenhat évesen vándorolt ki Kanadába, saját bevallása szerint elsősorban családi okokból. Matematikusként végzett Kanadában, majd hamarosan a pszichológia felé fordult. Jó néhány tanítása után a közelmúltban jelent meg Igazi vagy? című könyve. A borítón pedig az ötvenes évek modern robotháziasszonya mosolyog önfeledten. Ismét a nők vannak a középpontban, hiszen a tudatos nő elsődleges marketingcélpont, mert hajlamos mindent megvenni, ami nővel kezdődik. A modern nő lázad.

A kötet a misztikus Feldmár Intézethez kapcsolódó Nők Iskolája „tananyagából” az eddigi legjobb előadásokat gyűjti egybe. Heteken, hónapokon át folytak a beszélgetések életről, halálról, szeretetről, testről, születésről, erőszakról, vallásról, kapcsolatokról, mitológiáról, művészetről, alkotásról, gyereknevelésről és még sok egyébről, miközben az előadók és a hallgatók is azt a kérdést próbálták meg újra és újra körüljárni, vajon mitől igazi egy nő, és vajon van-e a világnak érvényes, valódi, igazi női olvasata. Feldmár Andrással nehéz interjút egyeztetni idehaza, ha mégis sikerül, erős élményben részesíti az őt kérdező újságírókat. Saját bevallása szerint a sikerének titka az, hogy reményt kelt az embereknek arra, hogy mások is lehetnek szabadok, mint ő.

Millió rózsaszál és Teréz Anya abrosszal

A „rózsaszálas” dal az a stigma, ami sosem forr be maradéktalanul az ezoterikus irodalom új hullócsillagának, Csongrádi Katának az asztráltestén. Talán a fitt életmódnak és a tetemes számban legyűrt jógaóráknak köszönheti alakját, és igenis büszke rá, hogy a Ne add fel! című könyvének borítójára ki tudta rakni a teraszt. A most megjelent Belső Nap című eposzának borítóján a fitt Teréz Anya (vagy Arafat unokahúga) villantja ránk beszívott sugárzását. A kötethez ajándék CD jár a lelki purgálás teljes élvezetéhez. Az izgalmas kisregény a maják földjére kalauzolva tárja fel a Nap-tudás ősi erejét, a meditációs CD- melléklet pedig a rendkívül hatásos meditációs technikát tartalmazza az írónő tolmácsolásában. „Most, amikor szinte belebetegszünk mindennapi félelmeinkbe, bizonytalanságunkba, negatív érzelmeinkbe, égetően nagy szükségünk van egy biztos pontra, amiben megkapaszkodhatunk.” Használjon Csongrádi Katát a nehéz napokon is!