Stohl Andrást tíz havi börtönbüntetésre ítélték, de hogy ezt pontosan mikor kezdi letölteni, egyelőre nem tisztázott. Színészként ősztől tavaszig van biztos, rendszeres bevétele, ami nyilván fontos egy többgyerekes- és családos embernek, ennek ellenére ügyvédje, Ruttner György a Velvetnek azt mondta: neki és családjának is az lenne a legjobb, ha minél hamarabb elkezdhetné a büntetést.
"Akkor most gyorsan elkezdené, és öt hónap után vége lenne, élhetnék az életüket. De vannak munkahelyi szempontok is: a Nemzeti Színház tavalyi évadában tizenegy darabban szerepelt, ezek műsoron maradtak, és jött hozzájuk még kettő" – fejtette ki, hozzátéve, egyelőre nem tudni, hogy melyik előadást hogyan tudják átütemezni. Ezügyben már az ítélethozatal napján is egyeztettek Alföldi Róberttel, az intézmény igazgatójával, és csütörtökig biztosan folytatják a tárgyalásokat.
"Lehet, hogy élünk a joggal, ami minden magyar állampolgárt megillet, és azt kérjük, hogy három hónappal halasszák el a büntetés végrehajtásának megkezdését. Egyébként indokolt orvosi esetben lehet, hogy még egy hónapra volna lehetőség, de az sem biztos, hogy ezzel élni fogunk. Minden attól függ, hogy mi a Nemzeti Színház érdeke." Ruttner hozzátette, harminc évi tapasztalata alapján úgy sejti, mint általában minden esetben, most is 2-3 héten belül megkapják a hivatalos értesítést a büntetés-végrehajtás megkezdéséről.
"A végrehajtandó ítélet a bíróságtól érkezik, ezután büntetés-végrehajtás megkezdi a végrehajtást. Nem hinném, hogy vele kivételt tennének, vagy soronkívül foglalkoznának vele azért, mert ismert. Egy biztos: ahová és amikorra behívják, ő ott és akkor megjelenik." Megjegyezte, nem lát esélyt arra, hogy büntetése alatt a színész teljesíthesse kötelességeit, mint mondta, a börtön "nem egy ilyen vidám történet – nem arról szól, hogy az elítélt élete úgy folyjon, mintha mi sem
A Nemzeti átalakítja műsorrendjét
A Nemzeti Színház műsorában az alábbi változások történnek a 2011/2012-es évadban: Az ember tragédiája című előadásban az Eszkimó szerepét Makranczi Zalán, a Berzsián és Dideki című előadásban Berzsián, a költő szerepét Földi Ádám, a Holdbeli csónakos című előadásban Vitéz László szerepét Fehér Tibor, a Tartuffe-ben Orgon szerepét Hevér Gábor, a Tizenkét dühös ember című előadásban a 7. esküdt szerepét Znamenák István, a Vadászjelenetek Alsó-Bajorországból című előadásban Abram szerepét Nagy Zsolt, az Egyszer élünk… című előadásban a Tiszteletes és a szovjet százados szerepét Alföldi Róbert, a Szent Johanna című előadásban Jean Dunois, az Orléans-i Fattyú szerepét Szabó Kimmel Tamás játssza.
Az Úri muri című előadást egyelőre nem tűzi műsorra a színház.
/A Nemzeti Színház közleménye/
történt volna. Ez egy szabadságelvonás. Azt a munkát, ami a büntetés-végrehajtás rendje szerint lehetséges, azt az általuk meghatározott módon végezheti, mást nem".
Számítanak rá?
Arról, hogy a tárgyalások hogyan állnak, valószínűleg csak az érintett felek tudnak, a Nemzeti Színház illetékeseit azonban egyelőre hiába kerestük. Csak az intézmény szerdán kiadott sajtóközleményéből (lásd keretes anyagunkat!) tudtunk tájékozódni, amely szerint Stohl szerepeit mások veszik át. A hozzáférhető programtervezetek szerint eddig úgy tűnt, a színész októberben öt darabban is színre lép, amely tíz alkalmat jelentett volna.
Emellett Stohlra még mindig számítanak a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központban. Az intézmény bérletével több előadást, köztük a Jó zsaru – rossz zsarut lehet megnézni, amelyben Stohl az egyik főszerepet játssza. "Változatlanul számítunk Stohl Andrásra, ha a bérlet időtartama alatt nem kezdi meg a büntetését, vagy már szabadlábra helyezik, hiszen a bérletes programunk novemberben kezdődik, és áprilisig tart. Ha jól tudom, jó magaviseletért felezhető a büntetése, tehát elvileg megoldható lenne" – mondta el a Velvetnek Bak Lajos, az intézmény igazgatója.
Börtönkarácsony?
Stohlt, mint minden más elítéltet, lehetőleg a lakóhelyéhez legközelebbi büntetés-végrehajtási intézetbe fogják szállítani, tudtuk meg a a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának sajtóosztályától. Hozzátették, ettől függetlenül érvényesülhetnek más büntetés-végrehajtási szempontok is. (Márpedig Stohl Fóton lakik, amihez a budapesti intézmények vannak legközelebb.)
Azt, hogy mikor kell megjelennie büntetése megkezdéséhez, az eljárást folytató Pest Megyei Bíróság fogja meghatározni – az ezt szabályozó törvény itt olvasható –, így erről nem tudtak tájékoztatást adni. A bíróság későbbre ígért választ, ám a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény annyit azért elmond: "a felhívást úgy kell kiadni, hogy azt az elítélt a szabadságvesztés végrehajtásának megkezdésére meghatározott időpont előtt legalább nyolc nappal megkapja".
Ha kalkulálhatunk ezzel a két-három héttel, és a legalább nyolc napos intervallummal, akkor Stohlnak valamikor október elején-közepén kéne bevonulnia. Ha kér halasztást, akkor ezt elhúzhatja januárig, és szerepelhet az őszi évadban, nem mellesleg nem kell a börtönben karácsonyoznia – viszont oda a tavaszi színházi szezon. Ha nem – ahogy most tervezi – akkor hamar túl lesz rajta, viszont börtönbejglit eszik karácsonykor, ott tölti az újévet, de legalább húsvétkor otthon lesz. Ha pedig a szerepátvételek oka a büntetés megkezdése, az utóbbi forgatókönyv látszik reálisnak.
Kérdés persze, hogy ha az – utca embere szerint enyhe – büntetés letöltése közben valamiért játszania kellene, vagy szeretne, megtehetné-e. A BVOP válaszából kiderül: a börtönbüntetésre ítéltek csak kivételesen vehetnek részt külső munkában, vagy kaphatnak rövid tartamú eltávozási engedélyt, de ha a szabadságvesztés célja az enyhébb végrehajtási szabályok alkalmazásával is elérhető, ez is előfordulhat.
Az enyhítés lehetőséget ad például arra, hogy az elítéltek havonta négyszer legfeljebb egy, kivételesen két napig eltávozhassanak a büntetés-végrehajtási intézetből azokon a napokon, amelyeken nem végeznek munkát. Stohl, ha esetét különös méltánylást érdemlőnek tekintik, öt hónap után feltételesen szabadulhat – mivel három évnél nem hosszabb szabadságvesztésre ítélték.