Az Eurovíziós Dalfesztiválon induló magyar dal kiválasztásról minden esetben a közszolgálati televízió dönt. Van, ahol nemzeti döntőn választják ki a versenyzőt, máshol belső zsűrié a végső szó, és van, ahol a két módszert kombinálják. A Magyar Televízióban idén szakmai zsűrit kért fel erre a feladatra. Mint ahogy azt a csatornától megtudtuk, ennek többek közt az az oka, hogy egyrészt ez egy költségkímélő megoldás, másrészt tavaly több támadás is érte a csatornát az sms-szavazás miatt. „Azt mondták, hogy azért nem jó megoldás az sms, mert az nyer, akinek több rokona van, vagy, aki nagyobb tömeget tud mozgósítani. Tavaly a zsűri nem Csézyt juttatta volna tovább, azonban a közönség rá adta le a legtöbb szavazatot. Nem tudom, emlékeznek-e még, az elődöntőben az utolsó helyet szerezte meg. Ebben az országban nem lehet olyat csinálni, amit nem érne kritika” – mondta Gundel Takács Gábor, akinek külön nem honorálta a zsűrizését az MTV.
Nem akarjuk égetni magunkat
A zsűritagok közül csak az kapott fizetést a szakértésért, aki a televízió más produkciójában nem dolgozik – állítja a csatorna. Idén 86 szerző nevezett 105 dallal a versenyre, amiket a zsűri február 3-án hallgatott meg. Gundel elmondta, hogy több mint hét óra munka elteltével hozták meg a döntést, amit nem siettek el. „Két dal is volt, amit esélyesnek tartottunk, sokat konzultáltunk egymással, komoly munkát végeztünk. Személy szerint azért is volt fontos nekem, hogy jó és színvonalas dalt válasszunk, mert én fogom közvetíteni a dalfesztivált, és nem akarom égetni magunkat egy rossz produkcióval.” Gundel azt is elmondta, hogy Mark produkciója első körben 3:2-re verte Tompos Kátya: Magányos csónak című dalát, így egyértelműen kijelenthető, hogy szoros verseny volt. Miután Mark visszalépett, ezért sem volt kérdéses, hogy ki induljon helyette, hamar tudtak ismét győztest hirdetni.
„Nem feladatunk, hogy ezeket a dalokat kielemezzük, minősítsük, véleményt formáljunk róla, csak ki kellett választanunk azt, amelyik esélyes arra, hogy megnyerje az Eurovíziós Dalfesztivált. Sok olyan mű érkezett, ami alkalmatlan volt arra, hogy képviselje a hazánkat: vagy azért, mert az előadó hangi adottságok híján nevezett, vagy a zeneileg volt vállalhatatlan. Önjelölt zsenik is akadtak, de egyetlen egy pályaművet sem állítottunk le 10 másodperc után, mindegyiknek adtunk esélyt.” A műsorvezető azt is hozzátette, hogy a meghallgatás és az értékelés során nem tudták, kinek a dala szól éppen, mert a számokat csak 1, 2, 3 4… és így tovább -, jelzéssel illették. Azt is megtudtuk - bár csak írásos engedély után adhatja ki a csatorna a pályázók nevét -, hogy a magyar könnyűzene krémje nem képviselte magát számottevően a versenyen, hiszen az ő esetükben egy esetleges szerény helyezés többet árthat, mint amennyi hasznot hozhat a versenyen való indulás.
A svéd zeneszerző becsapott mindenkit
Az egynevű énekes, Mark győzelme rövid életű volt, amit annak köszönhetett a kiadó és az énekes, hogy a svéd szerző nem volt őszinte. „Példa nélkül áll, ahogy a svéd zeneszerző becsapta Markot és a Magyar Televíziót. Nyilvánvaló, hogy a kiadó nem nevezte volna be a dalt, ha tudja, ez a szám már korábban elhangzott Svédországban. De lebukott ” - mondta Gundel Takács. 2002-ben Litvániában volt egy hasonló eset. Akkor a B’Avarija együttes nyerte meg a litván nemzeti döntőt a „We all” című számukkal. Egy hónappal később kiderült, hogy ugyanazt a számot már kiadták egy évvel korábban litvánul „Mes Cia” címmel. A dalverseny szabályainak értelmében kizárták az együttest a versenyből, és helyette a nemzeti döntő második helyezettje, az Aivaras zenekar képviselte az országot.
Magyar Televíziónak Tompos Kátyával és a lemezkiadóval egyeztetve 2009. március 16-ig kell eldöntenie, hogy milyen nyelven adja elő majd a produkciót a színésznő. Mérlegelniük kell, hogy milyen nyelvű előadással számíthat a versenyző a legnagyobb sikerre – tudatta a MTV kommunikációs osztálya a Velvettel. A versenyzőt pedig az egyik zsűritag, Lengyel Zsolt főrendező fogja felkészíteni a feladatra.
A Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesülete szerkesztőségünkhöz is eljutatta azt a sajtóközleményét, melyben azt kifogásolta, hogy zárt ajtók mögött született döntés, és Mark a nemzetek közötti dalversenyen, egy svéd zeneszerző munkájával nevez a versenyre. „Magyarországot, magyar szerzemény képviselje!” – írja az egyesület nevében Czutor Zoltán, a Belmondo énekese. Gundel erre ismételten csak azt tudta reagálni, hogy a zsűri a dal kiválasztásakor nincs tisztában azzal, hogy ki az előadó és a produkciót ki jegyzi, és a szabályzat szerint az sem kizáró ok, ha esetleg Magyarországot egy lengyel előadó akarja képviselni, bár ilyenről nincs tudomása. A győztes dalt most viszont egy magyar előadó és egy magyar szerző jegyzi.