A legtöbb néző szereti az igaz történeteken alapuló filmeket, mert az abban szereplőkhöz könnyebben tud kapcsolódni, mint a fikciós történetek hőseihez. Ezeknél az alkotásoknál a készítők előre felhívják a figyelmet arra, hogy „valós események alapján” készültek, azonban ez nem az jelenti, hogy minden pillanatuk igaz. Az intim filmjelenetek többnyire a remek rendezésnek és színészi munkának köszönhetők, ám akadnak alkotások, amelyekben valódiak. Íme!
Íme 5 film, amelyben az intim jelenetek mind valódiak
Némelyik ilyen típusú alkotásban csak kisebb pontatlanságok vannak, de akadnak, amik elképesztő hazugságokkal egészítették ki, vagy másították meg a valós történetet. Utóbbiak közül mutatunk most be néhányat.
Figyelem, a cikk spoilereket tartalmaz!
A texasi láncfűrészes mészárlás
Minden idők egyik legkultikusabb horrorfilmje az 1974-es A texasi láncfűrészes mészárlás, amely azzal indít, hogy a film cselekménye egy 1973. augusztus. 18.-án történt valós eseményt mutat be. Még a film címe alatt is szerepel „valós események alapján” felirat.
A szemfülesebb nézőknek már ezen a ponton, különösebb utánajárás nélkül feltűnhet, hogy lehetetlen, hogy a horrort igaz történet alapján készítették volna el, hiszen a film forgatása 1973. augusztus 14-én befejeződött, négy nappal a „valós események” megtörténése előtt.
A film összes valóságalapját a gyilkos személye Bőrpofa szolgáltatja, akit a készítők egy valóban élő sorozatgyilkos, Ed Gein tettei alapján alkották meg. A plainfieldi mészáros néven elhíresült gyilkos bútorokat készített emberi bőrből és csontokból és az volt a célja, hogy elhunyt édesanyját alkossa újra és a bőrébe tudjon bújni.
Ed Gein azonban soha nem gyilkolt – legalábbis nem bizonyított – láncfűrésszel, így ez is a film íróinak, Kim Henkelnek és Tobe Hoopernek az agyszüleménye.
Kódjátszma
Alan Turing legendás történetét 2014-ben dolgozta fel a Kódjátszma című film, melyben Benedict Cumberbatch főszereplésével izgulhatjuk végig, hogy hogyan törték fel a britek a német kódot a második világháború alatt, ami nagyban hozzájárult a szövetségesek végső győzelméhez. A filmet a kód feltörését leíró brit matematikus, Andrew Hodges 1983-as, Alan Turingról szóló életrajzi könyve alapján készítették el.

Sajnos a Kódjátszma elég lazán kezeli a tényeket. Alan Turingot magányos, esetlen emberként ábrázolja, aki irritálta a körülötte lévő embereket, de ezzel szemben a valóságban Turing kifejezetten társasági ember volt és nagyon is kedvelték. Azonban nem ez a film legnagyobb hibája.
A német kód feltöréséhez szükséges szerkezet megépítését a filmben úgy jelenik meg, mintha azt Alan Turing építette volna a semmiből, az igazság viszont az, hogy a gépet lengyel matematikusok építették, évekkel korábban.

Az sem elhanyagolható hiba, hogy Alastair Denniston parancsnok karaktere támogatta a kódfejtők munkáját, viszont a filmbe kellett egy antagonista, így őt tették meg gonosztevőnek, aki szabotálni akarja a munkát.
Egy csodálatos elme
A 2015-ös Russel Crowe-film dr. John Nash, híres matematikus történetét meséli el, aki 1994-ben megkapta a Közgazdasági Nobel-emlékdíjat. A film kronológiája viszonylag hűen követi a valós események sorozatát és a tudós közgazdasági és játékelméleti munkásságát hitelesen mutatja be, azonban így is van egy komoly hiba az alkotásban.
A matematikus valóban skizofréniában szenvedett, ami miatt többször kezelték kórházban, de közel sem volt olyan rossz mentális állapotban mint ahogyan azt a film bemutatja. Amikor a filmben dr. John Nash betegségének első jelei mutatkoznak, akkor a tudós olyan emberekkel beszélget, akik nincsenek is ott, és végül kiderül, hogy régi barátja és szobatársa a Yale-en, Charles Herman nem is létezik.
A matematikus a valóságban soha nem tapasztalt vizuális hallucinációkat, ráadásul nem is saját akaraterejével kerekedett felül az állapotán, hanem orvosok segítségével. Ron Howard rendező azért választotta a vizuális hallucinációkat, mert azok jól mutatnak a filmben.
Social Network – A közösségi háló
A Facebook alapítását bemutató 2010-es Social Network készítésekor David Fincher Ben Mezrich Véletlenül milliárdos című könyvét vette alapul.

Az első komolyabb ferdítése az alkotásnak, hogy a Facebook társalapítóját, Eduardo Saverint áldozatként mutatja be, holott valójában Saverin rengeteget bulizott, és elhanyagolta a kötelezettségeit, miközben a Facebook nehézségekkel köszködött. Saverint ugyanis már nem érdekelte a Facebook, nem látott benne lehetőséget, és csak akkor jutott eszébe, hogy részesedése van benne, amikor a világ egyik legnagyobb közösségi média oldalává vált.
A másik komoly személyi változás a Facebook létrejöttében szintén komoly szerepet magára vállaló Sean Parkert érinti, akit a film alkohol- és drogfüggőként ábrázol, miközben a valóságban az üzletembert tiszta gondolkodású embereként ismerték kollégái.
A rettenthetetlen
Az első skót függetlenségi háborúról szóló, Mel Gibson főszereplésével készült 1995-ös A rettenthetetlen a 13. század végén játszódik. A film hatalmas sikert aratott a mozitermekben, viszont a történészek nagyon nem lehettek elégedettek.
A főhős, William Wallace a film szerint egy szegénysorban született gyermek volt, a történészek szerint azonban egy arisztokrata család sarjaként jött a világba, aki a stirlingi csata idején már lovag volt, noha a filmben csak az ütközet után ütik azzá.
A legnagyobb tévedés azonban a skótok legendás arcfestése, ami mára beépült a köztudatba, pedig akkoriban a skótok nem festették arcukat a csaták előtt. Az pedig már szinte mellékes, hogy Franciaországi Izabella angol királyné a valóságban nem találkozott Wallace-szal sohasem.
(Borítókép: Russel Crowe. Fotó: NorthFoto)