Banánállomány 90 százaléka genetikailag homogén, klónozott, vagyis emberi segítség nélkül már ma is nehezen élne meg a vadonban.
Az elmúlt években ismét felbukkant egy halálos fertőzés, amely az 1950-60-as években kiirtotta a kereskedelmi banánfajtákat és most is azzal fenyeget, hogy a világ legnépszerűbb gyümölcsét eltünteti a Föld színéről.
A szóban forgó banánbetegség felszámolása érdekében a tudósok az elmúlt évtizedben átvizsgálták annak genetikai állományát, és áttörést találhattak a gombás kórokozó elleni küzdelemben. A Massachusetts Amherst Egyetem által vezetett kutatók megállapították, hogy az új típusú fuzáriumos hervadásnak ez a törzse, amely a mindenütt elterjedt Cavendish banán, a Gros Michel banánt felváltó kereskedelmi fajta létét fenyegeti, nitrogén-oxid termelésével öli meg a növényt.
A nitrogén-oxid génjeinek kiütése ezáltal potenciálisan megszelídítheti ezt a betegséget, amelyet a Fusarium oxysporum gomba, vagy röviden Foc tropical race 4 (TR4) okoz.
A Foc TR4 esetében különösen pusztító betegségről van szó, mivel nagyon nehéz kiirtani. A banántermelőknek fel kellene hagyniuk a fertőzött banánültetvényen való termesztéssel a betegség megfékezése érdekében, ami mondanunk sem kell: gazdaságilag felér egy katasztrófával.
A betegség mechanizmusának ismerete most esélyt ad a banán szerelmeseinek a harcra, de a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a halálos kórokozó terjedésének valódi okozói azok a a kereskedelmi banántermesztők, akik monokultúrás ültetvényeken, lényegében gyárakban termesztik a banánt a trópusokon.
(in.hu)
(Borítókép: Banán az asztalon. Illusztráció: Maryna Terletska/Getty)