A legtöbb ember rutinszerűen tisztítja a lakását, és még egy igazi nagytakarítás alkalmával is akadnak olyan tárgyak és felületek, amelyek véletlenül, esetleg szándékosan, de mindig kimaradnak a pucolásból. A por, a kosz meg csak gyűlik rajtuk, a baktériumok és egyéb nem túl jószándékú mikroorganizmusok legnagyobb örömére.
Villanykapcsoló
Lehet, érdemes lenne megszámolni, egy nap hányszor érintjük meg, de az biztos, hogy nem minden alkalom előtt mosunk kezet. Így aztán szép lassan egyre több zsírt, bőrdarabot és baktériumot fog magára venni, mire elég látványosan koszos lesz. Inkább töröljük át rendszeresen nedves, lehetőleg fertőtlenítőszeres kendővel.
Kilincs
A helyzet nagyjából ugyanaz, mint a kapcsolónál, bár néhány kilincs – gondoljunk csak a bejárai ajtóéra vagy a mellékhelyiségére – különösen nagy szennyezésnek van kitéve. Legyen műanyag vagy fém, ne sajnáljuk tőlük a fertőtlenítő kendő simogatását.
Falak
Legyen őszinte, utoljára mikor takarította le a falakat, csak úgy? Pedig tele vannak porral, kosszal, és pókhálóval. Ott is, ahol tisztának tűnnek, ott pedig pláne, ahol kevésbé látszanak. Minden takarításnál érdemes a szobák falát áttörölni egy száraz ruhával, különös tekintettel a sarkokra.
Távirányító/Billentyűzet
Sokan nem gondolják, de ezek a tárgyak gyakran sokkal fertőzésveszélyesebbek, mint a vécé. Nem csak kosz és por kerül bele, de a kezünkről zsír, elhalt bőrdarabok, sőt akár élelmiszermaradék is. (A többit ne is említsük...) A fertőtlentő kendő rendszeres használata mellett érdemes alkalmanként bevetni egy-két alkoholba mártott fülpiszkálót is, a gombok körüli terület alapos tisztítására.
Konyhai szagelszívó betét
A konyhában is akad jó néhány traumatikus felület, ha takarításról van szó, de nem csak a sütőt kell rendszeresen pucolni. A szagelszívó a kellemetlen illatok mellett a port és a főzéskor keletkező zsíros levegőt is magába fogadja, abban pedig csodásan érzik magukat a baktériumok. Arról nem is beszélve, hogy egy idő után nem hogy nem szagtalanít, de egyenesen ontja magából a kellemetlen bűzt. Nem várjuk ezt meg, mossuk le a betétet rendszeresen.
Hűtőrács
Hasonlóan a konyhai szagelszívóhoz, a szellőzők rácsai is por és koszmágnesek, természetesen igaz ez a hűtő hátulján található szerkezetre. Igen, macerás kihúzgálni a frigót, de azért pár havonta érdemes áttörölni, mielőtt akár denevérek elszállásolására is alkalmas szöszvárak épülnek rajta.
Fogkefetartó
Ne várjuk meg, amíg a szagával hívja fel magára a figyelmet. A fogkeféről lecsöpögő víz eleve tele van baktériumokkal, ráadásul ha egy helyiségben van a mosdó és a vécé, akkor minden egyes lehúzásnál kap egy pár millió új lakót, mikrobák formájában. Minimum hetente mossuk át, lehetőleg mosogatógépben. (A vécé fedelét pedig nem árt lecsukni, mielőtt lehúzzuk.)
Csapszűrő
A csapokra szerelt szűrők leginkább a vízkőnek szoktak áldozatul esni, és a vízkő sajnos remek táptalajt jelent a különböző káros baktériumoknak is. Amikor már egyenetlenül folyik a víz, komoly lerakódást jelez, inkább csavarjuk le és áztassuk egy-két havonta ecetbe 10-15 percre. Után ne felejtsük el átöblíteni.
Zuhanyfüggöny
Jobb bele sem gondolni, milyen életformák nőnek egy keveset tisztított, állandóan nedves közegben ázó műanyag vagy szövet felületen... Szódabikarbónával érdemes gyakran ledörzsölni a kádba lógó felületét, és alkalmanként nem árt bedobni a mosásba sem. (Ha nem mosható, akkor pedig érdemes legalább fél évente lecserélni.
(Borítókép: koszos szűrő. Illusztráció: Getty Images)