Sokan az Egyesült Államok haditengerészetének különleges alakulatát, a Tengeri, Légi és Földi Csapatokat (SEAL) tartják a legütőképesebb különleges egységének, nem véletlenül. A SEAL-kiképzést maga a haditengerészet is "brutálisként" jellemzi weboldalán, célja, hogy felkészítse az alakulat tagjait az extrém fizikai és mentális kihívásokra, amelyekkel majd szembe kell nézniük.
Már a bekerülés is extrém nehéz, a jelentkezők 70-85 százaléka kiesik a rostán.
A Navy SEAL-ek rengeteget vannak vízben, ezért biztosra kell menniük, hogy túlélnek ebben a közegben is. Mivel egy csomó felszerelés nehezedik rájuk a víz alatt, a hosszabb ideig tartó vízben taposás egyszerűen túl fárasztó.
Ehelyett jön a „fulladásbiztos edzés”, amely megakadályozza, hogy kimerüljenek, miközben a víz felszíne fölött maradnak, és képesek lélegezni.
A kommandósok megtanulják a víz felszínén tartani magukat huzamosabb ideig, fejjel lefelé, és csak időnként emelik ki az arcukat, hogy levegőt vegyenek. Így nem csak a fulladást tudják elkerülni jó ideig, de energiát is takarítanak meg.
A kiképzés ezen része sem könnyű, ám emelik a tétet. Más próbák arra hivatottak, hogy megerősítsék az ember fizikai alkalmasságát és azt a képességét, hogy korlátozottan is képes legyen feladatokat végrehajtani a vízben. A potenciális SEAL-ek karjait és lábait ilyenkor megkötözik, így nem tudnak megfelelően úszni. Majd azt a feladatot kapják, hogy csak a fogaikkal keressenek elő egy tárgyat a medence fenekéről. Persze ez csak egy a SEAL Water Challenge teszt feladataiból, amelyeket a rendszerint három méter mély medencében kell végrehajtani.
A kiképzés másik része a „pokoli hét”, amely nagyjából abból áll, hogy a jelöltek több napot töltenek a hidegben és nedves környezetben, és alig van lehetőségük aludni. A kiképzés nagy része veszélyes, és 2022. februárjában egy jelölt, aki éppen a „pokol hetét” töltötte, meghalt, miután rosszul lett, egy másik újonc pedig 2016-ban fulladt bele a kiképző medencébe.
A BBC értesülései szerint az amerikai haditengerészet által a kiképzési folyamatról készített jelentésben az áll, hogy a jelöltek „jelentős sérülés- vagy életveszélynek” vannak kitéve.
(Borítókép: SEAL újonc a pokoli héten. Fotó: Getty Images)