A görög „authentikos” kifejezés jelentése általában „helyes, megbízható és eredeti”. Ebből a szóból származik az autentikus kifejezés, amely egy személy esetén annak hitelességét jelzi. Egy autentikus ember a definíció szerint a saját meggyőződései és értékei szerint él, például nem azért tanul orvosnak, mert a szülei úgy szeretnék, vagy mert presztízs titulust akar szerezni magának, hanem azért, mert valóban azt szeretné a hivatásának. Ha valaki azonban nem önazonos, nem hiteles személy, az néhány mondattal könnyen elárulhatja magát, még ha nem is tud róla. Ezek a mondatok a következők:
Ha ez az, amit akarsz.
Egy két vagy több embert érintő döntés esetén egy ilyen mondat egyrészt elfogadást fejez ki, másrészt viszont kétségeket és ellenérzéseket feltételez. Éppen ezért ez a fajta kommunikáció meglehetősen atipikus a hiteles emberekre. Ők általában világosan és közvetlenül kommunikálnak. Ha például kétségeik vannak, inkább megkérdezik, hogy tényleg azt akarják a többiek, amit, vagy nyíltan felvetik a kifogásaikat, ha szerintük valami rossz ötlet. Mindenesetre a rejtett üzenetek küldése nem tartozik az önmagukkal és értékeikkel összhangban élő emberek szokásai közé.
Csak úgy mondtam.
Mindannyian mondunk néha olyat, amit nem gondoltunk át eléggé, és amit utólag szeretnénk relativizálni, megmagyarázni vagy visszavonni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs vagy nem volt értelme, vagy nincs hatása. A hiteles emberek megértik ezt, és ezért felelősséget vállalnak azért, amit mondanak és mondtak. Ha utólag rájönnek, hogy helytelenek vagy meggondolatlanok voltak, akkor inkább felülvizsgálják vagy minősítik a kijelentéseiket, közölve például, hogy rosszul fejezték ki magukat. Bárki, aki utólag azt állítja, hogy csak úgy mondta, amit mondott, a saját kijelentését utasítja el, mintha semmit sem jelentett volna. Ezzel együtt az illető a másik ember problémájává és felelősségévé teszi, hogy az komolyan vette-e a korábbi állítását és tesz-e vele valamit.
Ez az ő hibája.
A hiteles személyek általában nem látják értelmét a hibáztatásnak, ezért nem is teszik. A saját felelősségi körükre koncentrálnak, és arra, amit megtehetnek és ellenőrizhetnek. Bíznak abban, hogy embertársaik és önmaguk is viselik a tetteik következményeit, és felelősséget vállalnak a viselkedésükért. Ha kár keletkezett, a hiteles emberek a figyelmüket annak minimalizálására összpontosítják, nem arra, hogy ki okozta.
Soha nem tennék ilyet.
Az autentikus emberek általában óvatosak az abszolút kijelentésekkel. Ez egyesek szemében néha inkompetenciának és bizonytalanságnak tűnhet, de aki tudja, hogy hiteles, az ezt szívesen elfogadja, hiszen a bizonyosság színlelése helyett inkább kiáll a kétségei mellett. Akik harmóniában élnek önmagukkal, megengedik maguknak, hogy változzanak és fejlődjenek, néha akár drasztikusan is – írja a TWN. Hozzáteszik: a hiteles személyek nem elvből ragaszkodnak az értékeikhez és meggyőződéseikhez, hanem azért, mert azok számukra helyesnek tűnnek. A véleményük ugyanakkor bármikor megváltozhat új tapasztalatok és ismeretek hatására. Ebből kifolyólag nem mondanak olyat, hogy valamit sosem tennének meg, helyette inkább olyasmit fogalmaznak meg, hogy jelenleg nem tudják elképzelni, hogy az adott dolgot valaha is megtennék.
Szerencsés vagy!
Ha ezt mondjuk egy másik embernek, az azt sugallja, hogy tudjuk, mi zajlik benne, és hogyan érzékeli a világot. Másrészt azonban azt jelzi, hogy szerintünk a másik nem érdemli meg azokat a jó dolgokat, amelyek történnek vele. Az a személy tehát, aki ezt a mondatot kimondja, általában azt a benyomást akarja kelteni, hogy örül a másik személynek, a szavak között azonban óhatatlanul ott rejlik az irigység és a leértékelés.
A hiteles emberek általában nem ítélik meg, hogy ami egy másik emberrel történik, az szerencse, balszerencse, jutalom, büntetés vagy bármi más. Ami történik, az véleményük szerint olyan okból is történhet, amelyet gyakran nem ismerünk. Aki tehát valóban autentikus személy, az jobbára világosan és egyértelműen kifejezi az örömét az embertársai iránt, például olyan mondatokkal, minthogy „Milyen szép! Örülök neked”. Ha irigységet éreznek, nem okoz nekik kimondani azt sem, ha ők is hasonló dolgokat szeretnének, vagy hogy valamiért irigyelnek valakit.
(Borítókép: Egy beszélgetést unó nő. Illusztráció: Getty Images)