Egy csoport búvár hátborzongató élményben részesült, amikor a tenger mélyén érték őket a rengések Indonézia partjainál.

Egy csoport búvár rémisztő pillanatokat élt át Indonézia partjainál, amikor egy 6,9-es erősségű földrengés rázta meg a tengerfeneket. Az eseményt videóra is vették, a felvételek pedig villámgyorsan elterjedtek az interneten.

A LaDbible szerint az eset 2023 novemberében történt a Banda-tengeren. A búvárok éppen a korallokat és a tengeri élővilágot csodálták, amikor hirtelen hatalmas morajlás rázta meg a víz mélyét. Pár másodperc alatt homok- és törmelékfelhő kavargott körülöttük, miközben az erős áramlatok szinte magukkal ragadták őket.

@redoyjoy9999 #fypシ゚viral #fyp #tiktokpromote #kongdjiebw #symci #VideoPerjalanan ♬ suara asli - redoy

A videón jól látható, ahogy a búvárok kétségbeesetten próbálnak megkapaszkodni a sziklákba és korallokba, hogy ne sodorja el őket az erős áramlat. A felvételek futótűzként terjedtek a közösségi médiában, és milliók döbbenten nézték végig a drámai pillanatokat.

Remek, most már a földrengéstől is retteghetek, ha az óceánban vagyok!

– írta egyikük a kommentek között. Egy másik hozzászóló azt emelte ki, hogy a halak viselkedése már a rengés előtt megváltozott, ami még félelmetesebbé tette a helyzetet.

A Reuters megerősítette, hogy a felvételeket 2023. november 8-án rögzítették, amikor két nagy erejű földrengés sújtotta a térséget. Az első, 6,9-es erősségű rengés délelőtt történt, a második, 6,8-as pedig az esti órákban követte. Bár egyik sem váltott ki szökőárt, a búvároknak így is megrázó élményben volt részük.

Indonézia a Csendes-óceáni tűzgyűrűn fekszik, ahol gyakoriak a földrengések és a vulkánkitörések. A tenger alatti rengések különösen veszélyesek, mert a tengerfenék mozgása szökőárakat is kiválthat.

A Better Planet Education szerint az ilyen rengések megbolygathatják a víz alatti üledékeket, és hirtelen, erős áramlatokat hozhatnak létre. Az ilyen események leggyakrabban a szubdukciós zónákban fordulnak elő, ahol az óceáni lemezek a kontinentális lemezek alá csúsznak. Indonézia mellett például Chile és Mexikó is ilyen veszélyeztetett területeken található.

A videó hatására sokan elgondolkodtak: vajon földrengés esetén biztonságosabb a szárazföldön maradni, vagy a víz alatt átvészelni a katasztrófát?

(Borítókép: víz alatt a búvárok. Fotó: Getty Images)