Egy betegség, ami mindent felforgatott
Mary Ann Webster, egy egyszerű londoni nő, boldog életet élt férjével és gyermekeivel. Ám az első szülése után furcsa tüneteket észlelt magán: egyre súlyosbodó migrén, fájdalmak és fokozatos külső változások. Amit akkor még nem tudott, az az volt, hogy egy ritka betegség, az akromegália kezdte el átformálni a testét.
Az állkapcsa kiszélesedett, arcvonásai eldurvultak, kezei és lábai deformálódtak. Egyre nehezebbé vált számára az élet, de férje, Thomas Bevan mindvégig kitartott mellette. Ám amikor Thomas elhunyt, Mary egyedül maradt négy gyermekével – és egy társadalommal, amely szörnyetegként tekintett rá.
A túlélés ára: egy „szörnycirkusz” főattrakciója lett
Ahogy az emberek gúnyolták és a munkahelyéről is elbocsátották, Marynek döntenie kellett: vagy hagyja, hogy a családja éhezzen, vagy kihasználja azt, amit mindenki észrevett benne – a külsejét.
Elindult „A legcsúnyább nő” versenyen, amit meg is nyert, majd hamarosan egy amerikai szörnycirkusz sztárja lett.
Nap mint nap kiállt a színpadra, hogy az emberek nevessenek rajta. A tömeg bámulta, a konferanszié viccelődött, de Marynek nem volt más választása – ez volt az ára annak, hogy a gyerekei rendes életet élhessenek.
59 évesen hunyt el az akromegália szövődményeiben. Egy orvos, Harvey Cushing mindent megtett, hogy segítsen rajta, de a tudomány akkor még nem állt készen. Mary története azóta is emlékeztet arra, hogy a társadalom gyakran csak azt látja, ami a felszínen van – de a mögötte rejlő sors senkit sem érdekel.
(Borítókép: Mary Ann Webster. Fotó: Wikipedia)