A brit férfi szerencsétlen esete segíthet annak a további megértését, hogy az egyes paraziták, de különösen a galandférgek pontosan hogyan és milyen szervezeteket fertőznek meg, az egyes galandféreg-fajok milyen életciklussal működnek – írja a Guardian.
Az történt, hogy egy meg nem nevezett, ötvenéves brit férfi agyából egy igen ritka galandférget távolítottak el nemrég egy cambridge-i kórházban. Pontosabban az, hogy igen ritka, az csak azután derült ki, hogy a Wellcome Trust orvosi alapítvány munkatársai megvizsgálták a körülbelül egycentis, lárvaállapotban maradt, kioperált férget.
Arra jutottak, hogy a férfi agyában egy Spirometra erinaceieuropaei éldegélt négy évig, ami azért igazán furcsa, mert ez a galandféreg kifejezetten vízi környezetre, rákokra, kétéltűekre, hasonlókra jellemző, földrajzilag pedig leginkább Kínában gyakori. Már, amennyire gyakori egy ritka parazita lehet. Annyira ritka, hogy 1953-tól kezdve mindössze 300 ilyen fertőzés volt emberekben, abból mindössze kettp Európában. Kínában is csak 1000 fertőzés volt az 1800-as évek vége óta, pedig ott viszonylag elterjedt ez a magyar névvel nem rendelkező, viszont kimondhatatlanul hosszú latin nevű galandféreg.
A mostani áldozatról annyit lehet még tudni, hogy kínai származású volt, és rendszeresen látogatta a családját Kínában. Valószínűleg az egyik ilyen úton jutott a testébe a parazita, miután fertőzött húst fogyasztott, vagy fertőzött vizet ivott. De névtelen források azt mondták, hogy a férfi nyers békát evett, mert a kínai orvoslásban a nyersbéka-evés valamiféle kúra a fáradt szemekre, vagy valami hasonló.
Ezekről a parazitákról érdemes azt tudni, hogy fajtól függően változik, hogy milyen gazdatestek között vándorolnak az életciklusuk során. Általában a belekben élnek, a peték az ürülékkel távoznak, így jutnak egyik gazdatestből a másikba.
Az emberi test a galandférgek egy részének viszont nem megfelelő gazdatest, ilyenkor megreked a vándorlás, és a féreg nem tud kifejlődni. Ez történt a férfival is, akiben a féreg nem tudott rendesen kifejlődni, megmaradt lárvaállapotban, és vándorolni kezdett a testében. Így lyukadt ki teljesen véletlenül a férfi agyában.
A férfi azért ment először orvoshoz, mert fájt a feje és furcsa szagokat érzett. Megvizsgálták, nem találtak semmit. Az időről időre erősödő tünetek viszont nem múltak el. Ezért a férfi újra és újra elment orvoshoz. Csak négy év után, a korábbi évek CT-eredményeit összehasonlítva vették észre, hogy valami gyűrűszerű dolog, kb. 5 centimétert elvándorolt az agyában. Ezután jött a sztorinak már ismert része, hogy egy biopsziás eljárás során kiszedték az agyából a parazitát.
A lárva nem rágta az agyát, ennyire azért nem horrorisztikus a sztori, nincs is szája egy ilyen lárvának. Viszont a testével képes volt tápanyagokat kivonni a férfi agyszövetéből, így maradt életben éveken át.
Az eset még 2012-ben történt, a férfi viszont még mindig érzi annak a hatását, hogy négy évig egy féreg élt az agyában. A mai napig vannak kisebb panaszai.
A Wellcome Trust embereinek viszont nagyon hasznos tapasztalat volt a különös fertőzés, mert így megtudtak egy csomót a galandférgekről, ami segíthet majd abban, hogy még hatékonyabb féregirtókat és kezeléseket dolgozzanak ki.