Talán bizarrul hangzik, de van egy női arc, illetve száj, amelyet a világon a legtöbben érintettek az ajkukkal. Arról a babáról van szó, amelyen a világon a legtöbben gyakorolják az újraélesztést - és amelynek arcvonásait, ha hiszi, ha nem, egy a valóságban is létett személyről mintázták.
Fotó: Swns / Northfoto
Ennek a rejtélyes, név nélküli nőnek az arcmása látható a gyakorlóbábukon. A fotónkon látható nő több mint száz évvel ezelőtt, a 19. században fulladt a Szajnába.
Fotó: Public Domain / Northfoto
A bábukészítő Asmund S. Laerda volt az, aki elkezdte gyártani ezeket az oktatási célokra szánt eszközöket, amelyekből ma már megszámlálhatatlanul sok van.
Fotó: BMJ / Laerdal / SWNS / Northfoto
Mindez úgy történhetett meg, hogy miután kiemelték az elhunyt nő testét a folyóból, az arcáról halotti maszkot, arról pedig több száz másolatot készítettek, amik valamiért a furcsaságokra nyitott Párizs piacain kötöttek ki.
Fotó: BMJ / Laerdal / SWNS / Northfoto
Néhány évvel később pedig már nemcsak Franciaországban, hanem Európa-szerte is elterjedt a maszk.
Fotó: BMJ / Laerdal / SWNS / Northfoto
Évtizedekkel ezután pedig már az elsősegélynyújtó tanfolyamokon is megjelent a vízbe fulladt nő arca, azon a babán, akin az újjáélesztést kellett megtanulniuk a résztvevőknek.
Fotó: BMJ / Laerdal / SWNS / Northfoto
Bár a halotti maszkja világszerte ismert lett, a nő nevét, sorsának részleteit a mai napig nem tudjuk. Sokan aggattak rá különböző beceneveket: a legtöbben a szajnai Mona Lisaként ismerik a szerencsétlenül járt nőt, akit holtában ismert meg a világ, mégis abban segít, hogy mások életben maradjanak.
Fotó: Swns / Northfoto