A szakértő elárulta, hogyan óvhatjuk meg leghatékonyabban a bőrünket a káros behatásoktól.

A legtöbben abban a hitben élnek, hogy mivel a fényvédő készítmények megvédenek bennünket az UV-sugárzástól, így nem is járhatnak semmiféle káros következménnyel a bőrünkre nézve. Ez azonban súlyos tévedés

– mondja Dr. Farkas Attila biológus. A szakértő azt is hozzáteszi: sokan nem veszik a fáradságot, hogy átolvassák a naptejek és fényvédő készítmények összetevőit, amelyek közül több önmagában is megterhelő lehet a bőr, sőt egész testünk számára.

via GIPHY

Megkülönböztethetünk fizikai és kémiai fényvédőket. Míg a kémiai fényvédők a bőrben felszívódva fejtik ki hatásukat, az UV sugarak és a víz hatására idővel lebomlanak. Emiatt gyakran újra kell kenni velük a bőrünket. Az octinoxate, oxibenzone és octocrylene nevű, kémiai UV-szűrőt tartalmazó szerek ráadásul a szervezet hormonális működését is befolyásolják. 

A fizikai fényvédők ezzel szemben egyfajta pajzsot képeznek, amely visszaveri, szétszórja az UVA és UVB-sugarakat, így akadályozva meg, hogy elérjék a bőrt. Ezek a krémek azonban nem szívódnak fel bőrünkön keresztül, így sokáig fehérek lehetünk a használatuk után.

A felszívódó fényvédők beavatkoznak a szervezet, így például a hormonrendszer működésébe, ráadásul a fényvédő összetevőkön felül tartósítószereket és egyéb anyagokat is tartalmazhatnak. A fizikai krémek esetében ezzel szemben rövidebb a lista, ám itt is érdemes odafigyelni az adalékanyagokra

– teszi hozzá a biológus.