Számtalanszor előfordul, hogy egy telefonbeszélgetés után szinte azonnal hirdetések jelennek meg a készülékünkön olyasmiről, amiről szót ejtettünk a telefonban. Bár a hivatalos álláspont, hogy az internetes és közösségi médiában végzett tevékenységeink, a geolokációs adataink és keresési előzményeink alapján profiloznak minket, és az algoritmus e szerint dobálja fel nekünk a személyre szabott hirdetéseket, akkor is több mint gyanús, ha például öt-tíz percig arcápolásról beszélgetünk valakivel telefonon, utána pedig arcápolási termékekről dob fel hirdetéseket a Facebook. Legalábbis az emberek többsége gyanúsnak véli és attól fél, hogy a nagy tech cégek talán lehallgatják a telefonját.
Amellett, hogy megbízható alkalmazásokat telepítünk és naprakészen tartjuk a készülékünket, érdemes figyelnünk bizonyos jelekre, amelyekből kiszűrhető, ha valaki esetleg hallgatózik a másik oldalon.
Bár ezek a jelek gyakran nehezen észlelhetők, az olyan hívás közben hallható hangok, mint a zümmögés, statikus zaj vagy kattogás, lehallgatásra utalhatnak.
A gyors akkumulátor-lemerülés és a telefon túlmelegedése is árulkodó lehet, ha nem használjuk intenzíven a készülékünket. Ennek oka, hogy a háttérben futó kémprogramok folyamatosan adatokat küldenek. Ezek a programok például gyanús alkalmazások letöltésével könnyen a mobiltelefonunkra kerülhetnek.
Bár a technológiai órások, mint a Facebook, az Apple és a Google, tagadják, hogy a mikrofonokat reklámcélokra használnák, a valóság az, hogy a hangalapú asszisztensek, mint a Siri vagy a Google Assistant működése miatt gyakran fülelnek. Ezek a háttérben aktívnak maradva folyamatosan figyelik az úgynevezett „felébresztő szavakat”.
Ez a funkció az iPhone készülékeken a Beállításokon belül a Siri menüpontban, míg androidos eszközökön a Google opciót választva a „Kereső, Segéd és Voice”, majd a „Google Segéd” menüpont alatt kapcsolható ki.
A digitális asszisztensek mellett bizonyos alkalmazások is hozzáférhetnek a mikrofonunkhoz, ha engedélyt adunk rá, az adatokat pedig célzott reklámokhoz használhatják. A lehallgatások megelőzése érdekében az eddig említetteken túl használjunk végpontok közötti titkosítást biztosító alkalmazásokat a kommunikációhoz, mint például a Signal vagy a WhatsApp. Ezen felül kapcsoljuk ki a Bluetooth és a GPS funkciókat, amikor nem használjuk azokat. Végül, telepítsünk megbízható vírusirtó és kémprogram-ellenes szoftvereket, amelyek segítenek felismerni és eltávolítani a kártékony programokat, amelyek szintén hallgatózhatnak.
(Femcafé)
(Borítókép: Okostelefon egy férfi kezében. Illusztráció: Getty Images)