Bár az elmúlt időszakban nem úgy tűnt, de mindjárt ITT a bikiniszezon. Ilyenkor pánikszerű fogyókúrázásba kezd a világ apraja-nagyja, de legalábbis azok, akik szeretnének formába lendülni, mielőtt fürdőruhába pattannának.
Számos praktika kering a neten, illetve - a haszonelvűségtől mentes cégeknek hála - rengeteg tabletta, könyv és eszköz szolgálja az emberiség gyors fogyását. A kérdés az persze, hogy mi a cél? Akadnak egészségügyileg indokolt esetek, de sokszor csak a trendek diktátumának áldozatául esnek a diéták megszállottjai.
Nem titkoltan,
elrettentési célzattal
mazsolázgattunk kicsit a hírességek eszköztárából.
Íme pár felfoghatatlanul kegyetlen, értelmetlen, de legalábbis kétségeket ébresztő módszer:
Kim Kardashian és January Jones a terhességük után esküdött fel a porított méhlepény hatásosságára. Egyébként komoly vitákat gerjeszt a világban, hogy van-e értelme megenni. Egyesek az élővilágra mutogatnak, hiszen minden emlős állat - szülés után - elfogyasztja a lepényt. A pártolók szerint tele van vitaminnal, serkenti a tejtermelést, hasznos hormonokat tartalmaz, melyek csökkenthetik a szülés utáni depresszió kialakulását. Sőt, akad olyan, aki állítja, igazán ínycsiklandó az íze is. A Northwesterni egyetem kutatói ezzel szemben úgy látják, nincs bizonyíték a pozitív hatásokra, pláne a fogyókúrában alkalmazva, ráadásul potenciális vírus és baktériumtenyészet is lehet, hisz a szülés előtti funkciója pont a paraziták távoltartása.
Jennifer Aniston nagy híve a módszernek, igaz azt ő is elismeri, hogy hosszútávon problémás lehet, hogy jóval kevesebb "anyagot" visz be az ember a szervezetébe, az indokoltnál. Egyszerű elven működik, az alacsony kalória bevitelnek hála garantált a gyors súlyvesztés, egy bébicsemegében kb. 300-400 kalória van, ám magas rostartalmának okán teltségérzetet okoz. Hosszútávon nem érdemes alkalmazni, elvégre egy bébinek másra van szüksége, mint a felnőtt szerveztnek.
Beyoncé értekezett róla, hogy, ha hirtelen kell felpattintania valami szűkre szabott kosztümöt, a citromos/sós vizes kúrába kapaszkodik. Amennyiben eltekintünk a hosszútávú fajanszhoz kötöttségtől, egy relatíve egészséges módszert tisztelhetünk a citrusos vízben, ugyanis a citrom polifenoljai gátolják a hízást, a zsírlerakódást, plusz a vércukor szintjének növekedését.
Urbán legenda, miszerint a modelleknél egyes divatcégek ehhez a módszerhez folyamodtak a gyors hatást felhozva érvként. A hatásosságáról és működési mechanizmusairól nincsenek beható ismeretek, annyi azonban biztos, hogy komoly addikciót okoz, ezért jobb messze elkerülni. Dr. Ian Campbell, a Weight Concern igazgatója szerint:
súlyos gondot jelent, hogy a nők kábítószerekhez nyúlnak a kívánt súly elérésének érdekében, egyébként pedig, nincs bizonyíték arra, hogy a drogok hosszútávon milyen hatást gyakorolnak a testsúlyra, arra viszont több tanulmány is kitér, hogy károsak az egészségre.
A Now magazin korábbi felmérése alapján hét válaszadó nő közül minimum egy droggal próbált fogyni.
A lényege, hogy evés helyett iszunk, másnaposan pedig kemény edzéseket tartunk. Hosszasan nem magyaráznánk, hogy miért hülyeség ez a - Lady Gaga által is kedvelt - stílusirányzat, elég csak annyi, hogy az alkoholban rengetek a kalória, a tápanyag ellenben roppant kevés. A másnaposság, meg ugye, úgy pokoli ahogy van, minek még fokozni.
- féregdiéta: bélféreg tablettás szedése, az élősködő elemészti az összes kalóriát.
- levegődiéta: az alkalmazó imitálja az evést, illetve a folyamatokat, de csak a levegőt rágja.
- ketogén enteriális diéta: orron át, 10 napig, kis kábelen vezetik be a speciális tápszert.
- vattaevés: nincs miről beszélni, a vatta megdagad és kitölti a gyomrot, így a teltségérzés bódulatában nem eszik az ember.
Talán itt álljunk is meg. Maradjunk annyiban, hogy ne az instagram-idolokat vegyük alapul a diéta-stratégia kialakításánál. Éljünk egészséges énképpel, a kívánt alak elérésének legbiztosabb módja pedig, ha figyelünk az étrendünkre, és legalább heti 4-szer mozgunk is valamit.