Maurizio Avola a szicíliai maffia egyik sajnálatosan eredményes kivégzőembere volt, aki 1994-es letartóztatásáig 80 embert gyilkolt meg.
Bár életfogytiglant kapott, a férfi öt év múlva kiszabadul, és teljesen új életet kezdhet családja mellett. Hogy ez hogyan lehetséges? Úgy, hogy Avola nem sokkal azután, hogy a rendőrség kezére került, úgy döntött, a család ellen fordul, és azóta számtalan információval segítette a szervezett bűnözés elleni osztály munkáját. Ügyvédje, Ugo Colonna szerint az egykori maffiatag segítségével már több mint száz ügyben sikerült ítéletet hozni, írta a Time.
Az 54 éves, többszörös gyilkos először adott interjút a nemzetközi sajtónak.
A Cataniában élő Avolát 21 éves korában fedezte fel egy, a szomszédjában lakó maffiatag (nem, ez nem egy hollywoodi forgatókönyv, bár a többi részlet sem kevésbé sztereotipikus) és először csak fegyveres rablásokban és betörésekben segített a helyi maffiafőnök, Benedetto Santapaola családjának.
Aztán persze jött az ajánlat: ha megöl valakit, teljes jogú tag válhat belőle. Egy ügyvéd volt a célpont, bizonyos Andrea Finocchiaro.
Élete első gyilkosságára szinte másodpercre pontosan emlékszik.
Avola így 1983-ban a család teljes jogú tagjává esküdött fel, egy rituális szertartáson, és elfogadta a szigorú szabályokat. Ezek közé tartozott például, hogy nem lehet még csak ismerőse sem a rendőrség kötelékében, nem kezdhet ki más tagok barátnőivel, nem veheti igénybe prostituáltak szolgáltatásait, és soha nem beszélhet a feladatairól, nem csak idegeneknek, de a maffia más tagjainak sem.
A legfontosabb szabály természetesen az volt, hogy a maffiánál semmi nem fontosabb. Semmi.
Természetesen ezt a rajongást busásan megjutalmazták, főleg hogy rövid idő alatt Avola lett a család egyik legmegbízhatóbb kivégzőembere. Méregdrága sportautók, luxusházak, ingyen kiszolgálás mindenhol és kivételezett orvosi ellátás járt a szolgálatért, na meg persze a maffia mindenre kiterjedő védelme.
Egy idő után azonban már a luxus sem jelentett eleget, főleg, hogy egyre több családtag került a pisztolya elé. Hiszen az egymás közti titkolózás nem volt véletlen. Aki egy kicsit is gyanús lett a főnök szemében, annak el kellett tűnnie.
Végül eljött a perc, ami igazi rémálom lett a számára. Ugyanis a parancs szerint legjobb barátját, egy Pinuccio di Leo nevű férfit kellett megölnie. Főnöke szerint ez a férfi túl sokat tudott, és azt gyanította, elárulta a családot. Avolta engedelmeskedett, ám az ezt követő események megpecsételték sorsát.
Pinuccio Di Leo meggyilkolásának másnapján rajtam ütött a rendőrség, miután kaptak egy fülest, hogy én vagyok a gyilkos. Ám amikor letartóztattak, tulajdonképpen megkönnyebbültem. Ugyanis pár perccel korábban vettem észre, hogy a házam előtt parkol egy autó, benne két számomra ismeretlen, de fegyveres ember. Akkor döbbentem rá, hogy rám is pont az vár, amit én a barátommal tettem. A rendőrök mentették meg az életemet. Végül emiatt döntöttem úgy egy évvel később, hogy besúgó leszek. Ráébredtem, hogy a főnököm elárult.
Avola jelenleg egy észak-olaszországi, speciálisan informátoroknak létrehozott büntetés-végrehajtási intézetben tölti büntetését, ahol legtöbbször tévét néz, kártyázik a többi besúgóval, autósmagazinokat olvas, és várja a szabadulást. Felesége és két gyermeke a tanúvédelmi program segítségével kaptak új személyazonosságot.