Barátságos, ambiciózus, segítőkész – szinte egytől egyig így jellemezték a tanúk azt a fiatalembert, aki jóformán arra sem emlékszik, hogy tavaly megölt egy férfit. A Fővárosi Törvényszéken kedden kezdődött annak a volt biztonsági őrnek a büntetőpere, aki 2015. március 14-én az egyik Bosnyák téri buszmegállóban késelt halálra egy utast.
Az viszont biztos, hogy G. Zsolt a gyilkosság előtti este először kedvenc sörözőjébe, aztán bográcsozni, végül barátaival megint a törzshelyére ment inni.
fejbe rúgtam, de nem reagált
A toxikológiai szakvéleményből kiderült, hogy a férfi véralkoholszintje a gyilkosság alatt 2,89-3,04 ezrelék között volt, ami már súlyos fokú ittasságot jelent. És a tanúk szerint G. Zsolt a kocsmában már valóban annyira részeg volt, hogy végül a söröző tulajdonosa próbálta hazavinni.
H. Gyula ült az egyik buszmegállóban. A közterület fenntartóknál dolgozó 50 éves férfi munkába ment, amikor a részeg biztonsági őrrel vitatkozni kezdtek, aztán dulakodni. A vádirat szerint az utas nejlon zacskójából került elő az a kés, amivel aztán G. Zsolt ölt.
– ezt már az a férfi mondta a bírónak, aki az éjszakai buszról vette észre, mi történik a megállóban. Párjával állította félre a járatot, hogy megpróbáljon segíteni.
A szemtanú szerint G. Zsolt gyakorlatilag semmit sem fogott fel a külvilágból, arra sem reagált, hogy valaki fejbe rúgta. Az egyik kiérkező rendőr szerint, miközben hasra fektették és megbilincselték, volt, hogy el is aludt.
Ha részeg leszek, ölni fogok?
Az igazságügyi elmeorvosi szakvélemény szerint a férfi nem szenved kóros elmeállapotban és semmi nem gátolhatta abban, hogy felismerje azt, hogy mit tesz, illetve annak következményeit.
A családtagok, a tanúk, de még a férfi volt főnökei szerint is G. Zsolt mintaéletet élt és erkölcsi bizonyítványa szerint sem volt soha semmilyen ügye. A férfi ügyvédje, Finta Eszter szerint többek között ezért is kifogásolható, hogy a szakértő még csak nem is vizsgálta, hogy a férfinél fennállt-e a patológiás részegség bármilyen alakzata, ezért ennek kivizsgálására egy magánszakértőt kértek fel.
– sorolta Finta Eszer, a férfi ügyvédje.
Ha egyébként a férfinél fennállt a patológiás részegség valamilyen formája, a bíróság enyhítheti vagy akár fel is mentheti a büntetés alól. Igaz, ebben az ügyben a bíró még a bizonyítási indítványt sem bírálta el, így egyelőre az sem biztos, hogy később a magánszakvélemény eredményét figyelembe veszi.