A Fauna egyesület délre ígérte a Királyhágó téri ausztrál nagykövetség elé szervezett performanszát, amelyben pucérra vetkőző aktivistákat és megcsonkított ausztrál birkának öltözött állatvédőket ígértek. Amikor azonban a Velvet helyszíni riportere 12.17-kor kipattant ki a taxiból, a vetkőzést már csak a bárányjelmezüktől épp szabaduló aktivisták űzték, és ők sem bugyira vetkőztek, csak az utcai ruhájuk fölé húzott fehér - fenekén piros festékkel összevérezett - kezeslábasokat gyűrték be a táskájukba. A tér nyugalmát semmi sem zavarhatta meg, az ausztrál birkáknak pedig hiába rossz, Ausztrália innen nagyon messze van.
Húsba vágnak
A kiváló minőségű gyapjújuk miatt tenyésztett ausztrál merinó birkáknak ugyanis már gyárilag is tényleg elég rossz: faji sajátosságuk okán bőrük nagyon ráncos - így viszont nagyobb felületű, tehát több gyapjat is ad -, a fartáji redőkben megülő nedvesség, bepálló vizelet miatt kimart bőrben viszont könnyen megtelepednek a lárvák és élősködők. Ezek pedig mind a birka egészségét, mind a gyapjú minőségét tönkreteszik. Az ausztrál farmerek ezt a problémát házilag kivitelezett plasztikai műtéttel oldják meg, és ettől a birkáknak még rosszabb: a megkötözött, fém kalodába szorított állatok hátsó feléről ugyanis egy kertészollóval nemes egyszerűséggel lenyúzzák a problémát okozó ráncos bőrfelületet. A tányérnyi méretű sebhely felülete a hegesedés után már nem ráncos, tehát a birkának akár jó is lehetne, de a birkának azonban nagyon nem jó, mert a nyúzás amúgy is barátságtalan műveletet, nagy, fájdalmas sebfelületet eredményez, ráadásul a farmerek mindezt érzéstelenítés nélkül végzik. A PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) nevű állatvédő szervezet ezért erősen berágott az ausztrál farmerekre, és különféle demonstrációival évek óta próbálja elérni, hogy a világ nagy ruhagyártói ne vásároljanak ausztrál beszállítóktól, amíg az ausztrál kormány nem kötelezi farmereit a csonkítás beszüntetésére.
Közszemérmet sértettek
A szervezet márciusi, Váci utcai akciójában az ausztrál farmerek által előállított gyapjú egyik legnagyobb felvásárlója, a Benetton bojkottjára szólították fel a potenciális vevőket. Egy nagyforgalmú belvárosi bevásárlóutca logikusabb és hatásosabb helyszínnek tűnik figyelemfelkeltő akciók szervezésére, mert ott még pucérkodni sem kell - gondoltuk, amikor elnéztük a Királyhágó téren még csak mérsékeltnek sem mondható érdeklődést. "Mi is csalódottak vagyunk kicsit. Még a követségről sem jött ki senki" - mondja el az egyik birkajelmezes lány. Ő maga csak véletlenül került bele ebbe a demonstrációba, és bár lelkesen támogatja az ügyet, pontosan nem tud rá válaszolni, pontosan mi is ez a birkacsonkítás. Tőle tudjuk meg azt is, hogy a beígért vetkőzés megtörtént, de csak pár percre: "Bugyira vetkőztek a lányok, de a rendőrök rájuk szóltak, hogy ez közszeméremsértés, és fel kellett öltözniük."
A maroknyi csoportosulást ekkor azonban csak néhány unatkozó rendőr tartotta félszemmel megfigyelés alatt, a buszmegálló közönségét is inkább a menetrend kötötte le, a tér másik oldalán napozó nyugdíjasokat pedig a fotoszintetizálás. Szép, nyugodt, napsütéses hétköznap volt: olyan, mint a többi, valószínűleg az ausztrál birkák szempontjából is: az ő sorsuk ma sem oldódott meg.