Mondhatnám, hogy elszakadt a gumi, az lenne a legegyszerűbb. A kórházi szobatársak közül is többen mondták, de nem nagyon hittem. A többiek meg vagy a gyógyszer egy hibaszázalékába tartoztak, vagy csak hümmögtek. Ilyenkor tudtam, ők is hülyék voltak. Felelőtlenek, ostobák, linkek, tanulatlanok, hülye kis kurvák. Én mindig vigyáztam. Én, és nem mi. Furcsa, hogy a hapsikat mennyire nem érdekli, kitől lesz véletlen gyerekük. Ideges lettem, amikor rájöttem, hogy elszámoltam magam. Nem voltam szerelmes, nem éreztem magaménak azt a gyereket. A negyvenedik órában rohantam a sürgősségi ambulanciára. "Ne jöjjön be!" - mordul rám egy doki. Nem akartam bemenni - mondom. - Hetvenkét órás gyógyszert szeretnék kérni, ha lehetséges. "Várjon ott!"
Küld egy nővért, az adja a receptet, és már menne. Hallottam, hogy van helyi megoldás is, nem szeretem a gyógyszert - mondom. - Jók ezek a kúpok, krémek meg hasonlók? "Elég jók, azt mondják" - biztat és megy. Nincs ideje csevegni.
"Igen, terhes, négyhetes" - ezt mondta a nőgyógyász. Tudtam. Olyan rosszul voltam két hete. Mégis folytak a könnyeim, ahogy rángattam fel a bugyimat. Kérdezte, hogy megtartom-e. Mondtam, nem tudom, meg kell beszélnem. Ez nem volt igaz, de valahogy azt gondoltam, az mégsem lehet, hogy csak úgy egy perc alatt döntsek. Másnap reggel mondtam, csinálják meg, amilyen hamar lehet.
Émelyegtem, a gyomrom állandóan felfordulva, láz, hányinger. Ha nem ettem, attól voltam rosszul, ha ettem, attól. De nem nagyon ettem. Undorodtam a hústól, az édességtől, a kávétól, az alkoholtól, a cigitől. És a férfiaktól, de ez más kérdés.
Nagyon vártam, hogy hétfő legyen. Éjszakánként hisztérikusan zokogtam vagy a plafont bámultam. Nyolc milliméteres volt az ébrény. Éreztem, hogy bennem van az ösztön, hogy védjem. Ha buszon mentem, a hasamra tettem a kezem. Máskor nem tudtam szabadulni a gondolattól, hogy nő bennem egy kezdetleges lárvaszerű izé, mint valami "alien", akit belém ültettek és belőlem eszik. Azon gondolkodtam, van-e már szeme. Ami a váróban volt a falon, annak szeme volt és kis keze. De gyanakodtam, hogy ez csúsztatás.
Azt előre eldöntöttem, hogy lelkizni nem fogok, semmi értelme. Ez nem egy ember, csak néhány sejtem, amiből később lehetne az.
A családvédelmi lepusztult épületében már várt néhány lány, volt, aki az "apukával" együtt. A védőnő nem kedvelt minket, ez világos volt, bár nem látszott rajta semmi. Úgy tett, mint aki észre sem akarja venni, hogy ott vagyunk, és pláne nem akarja tudni, miért. Gondoltam, most jön a fejmosás, de semmi ilyen nem volt. A nő az adataimat írta fel egy űrlapra. Meglepődtem, hogy nem kérdezi, miért nem akarom megtartani a magzatot. Vagy hogy hogyan védekezem. Ha belegondolok, az sem derült volna ki, ha megerőszakoltak volna.
A védőnő a súlyos válsághelyzetet ikszelte. Milyen álszent dolog. Miért nem lehet azt mondani, hogy mindenkitől elvesszük, aki nem akarja? Műtét előtt aláírtam, hogy "ismertették velem a tervezett beavatkozás várható hatását és következményét, a lehetséges szövődményeket". Meg hogy "az aneszteziológus ismertette a tervezett érzéstelenítési eljárást, a felvilágosítás kiterjedt az eljárás módjára, előnyeire, hátrányaira, esetleges következményeire". Ilyesmi nem történt, az altatóorvossal nem is találkoztam, az orvos meg annyit mondott a műtétről: akkor jövő hétfőn papuccsal, pizsamával. Mondjuk, arra magasról tettem, hogy felébredek-e vagy sem az altatásból. De azt jó lett volna tudni, hogy ha igen, akkor mekkora a meddőség kockázata. Az is csak utólag jutott eszembe, hogy nem kérdeztem meg, kell-e feküdnöm, mikor mehetek majd dolgozni, fürödhetek-e, és meddig kell várni a szexszel. Ezekről senki semmit nem mondott.
A "lamináriások" - így hívtak minket. A laminária gyűlöletes egy dolog. Az az eszköz, amit este felpréselnek a méhszájba, hogy az reggelre kitáguljon. Ettől rettenetesen féltem, de nem mutattam, mert az volt bennem, hogy nekem nem illik szenvedni. Az adott erőt, hogy biztatni kellett egy falfehérre sápadt, szőke kislányt, aki cérnahangon egyfolytában kérdezgette: fájni fog? Fájt? Ki lehetett bírni? Az volt gyanús, hogy a lányok még csak nem is válaszoltak neki. Mentek mereven kifelé.
Amit a laminária csinált, az borzasztó volt. Égő parazsat raktak belém és hasgörcsöt. Szorítottam a karfát. Mondták, hogy kész, menjek az ágyamba, de nem tudtam. A folyosón leültem, és bámultam befelé. Egyszerre jött a hányinger és a sírhatnék, de egyik se jött ki, csak fojtogattak. Mondták, maga meg minek ül itt. Akkor hanyatt feküdtem, ránk oltották a villanyt. Még csak este kilenc volt.
A többiek is nagyon szenvedhettek, az egyik lány csak sóhajtozott meg nyöszörgött, a másik egész éjszaka járkált. Neki nem is kell gyerek, ha ilyen szenvedéssel jár - ezt mondta. Tizenötezret kért tőle a doktornő, előre szólt, hogy neki majd ennyit.
Megpróbáltam kimenni a mosdóba, de már az ajtóban kezdett minden elsötétülni. Eltorlaszoltam az ajtót, ahogy összeestem, az éjszakás nővér szedett össze, lemosta az arcom. Nagyon ittam volna, de egy korty is tilos. Reggelig nem mertem mozdulni. Fájt, feszített, akárhogy feküdtem. Rohadt hosszú egy éjszaka volt. Időnként néztem az ablak felé, hogy világosodik-e már, és fohászkodtam, hogy világosodjon.