Erőteljesebb lehet a szorongás
A szakértők szerint a kevés alvás a hangulatunkra és a frissességérzetünkre is negatív hatással van, de a szorongásunk is felerősödhet, ha nem pihenünk eleget. A tudósok kiemelték: az erősebb szorongástól az agyunk az úgynevezett „fight or flight” üzemmódba kapcsol, és nem tudunk elaludni.
Nőhet a testsúly
Ha 6 óránál kevesebbet alszunk, csökken a vérünkben a kortizol, a leptin és az éhséghormonnak is nevezett ghrelin szintje, melynek következtében fokozódhat az étvágy, nagyobb eséllyel következik be rendszeres túlevés, ami hosszabb távon súlygyarapodással járhat. Ezeknek a hormonoknak ugyanis a testsúly szabályozásában is fontos szerepük van.
Csökkenhet a produktivitás
Az alváshiány a kognitív teljesítményt, a döntéshozatalt, a memóriát, a koncentrációs képességünk idejét és mértékét is rontja, ezért sem érdemes spórolni a pihenéssel töltött időn. A Házi Patika egy amerikai tanulmányt is említ példaként, mely szerint
azok a munkavállalók, akik átlagosan öt órát aludtak éjszakánként, évente 2,22 napot veszítettek a munkából, míg a nyolc órát alvók 1,48 napot.
Gyengülhet az immunrendszerünk
Miközben alszunk, szervezetünk az immunerősítésről is gondoskodik. Olyan anyagokat termel, amelyek segítik a kórokozókkal szembeni védekezést. Ha nem alszunk 7-8 órát éjszakánként, például kevesebb citokin termelődik a testünkben, ami azt jelenti, hogy kevésbé leszünk ellenállók a vírusokkal, baktériumokkal szemben, illetve hosszabb ideig tarthat a betegségből való felépülésünk.
További betegségek kockázata is nőhet
A 6 óránál kevesebb alvás növeli a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, például a magas vérnyomás, a stroke és a szívroham, valamint az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is.
(Borítókép: korán kelő férfi. Illusztráció: Getty Images)