Gyömbér
Az allergia következtében kialakuló legjellegzetesebb tünet az orrjáratok, a szemek és a torkok megduzzadása. A gyömbér hatékonyságát az irritáció leküzdésében már régóta vizsgálják a kutatók. Egy 2016-os állatkísérletben ez a fűszernövény elnyomta a gyulladáskeltő fehérjék termelődését az egerek vérében, ami az allergiás tünetek csökkenéséhez vezetett.
Citrusfélék
A C-vitamin számtalan betegség ellen bátran bevethető, ez alól az allergia sem kivétel. A magas C-vitamin-tartalmú ételek fogyasztása bizonyítottan csökkenti az allergiás tüneteket, a felső légutak irritációját, amit a virágzó növények pollenje okoz. Ilyen vitaminforrás például a narancs, a grapefruit, a citrom vagy a lime.
Kurkuma
A kurkuma hatóanyaga a kurkumin, amely számos gyulladásos eredetű betegség tüneteinek csökkentésével hozható összefüggésbe és segíthet az allergiás nátha okozta duzzanat és irritáció enyhítésében. Tea, tinktúra, tabletta, de akár fűszer formájában is fogyasztható. Akár étrend-kiegészítőként szedünk kurkumát, akár a főzéshez használjuk, mindenképpen olyan terméket válasszunk, amelyben fekete bors vagy piperin van. Ha nem találunk ilyet, akkor külön ajánlott párosítani a kurkumát fekete borssal.
Lazac és más olajos halak
A halakban jól ismert omega-3 zsírsavak erősítik az immunrendszert például az allergia vagy az asztma ellen. Több kutatás bizonyítja, hogy minél több eikozapentaénsav (EPA) zsírsav van az ember vérében, annál kisebb az allergiás érzékenység vagy a szénanátha kockázata. Az omega-3 zsírsavak továbbá segítik csökkenteni a légutak szűkülését, ami az asztma és a szezonális allergia egyes eseteiben jelentkezik.
(Borítókép: Allergia. Fotó: Shutterstock)