A kollagén a bőrben, a csontokban, az izmokban, a szalagokban, az ízületekben, de még az inakban is megtalálható építőköve a testünknek. Nevét egy görög szóból kapta, amelynek jelentése: ragasztó.
A kollagén, mint minden fehérje, aminosavakból áll. Főként glicin, prolin, alanin és hidroxiprolin alkotja. Bár ezeket az aminosavakat igyekszik a szervezetünk előállítani, bizonyos esetekben többre lenne szükség, mint amennyi rendelkezésre áll. Ilyen az öregedés vagy a sérült szövetek helyreállítása.
A csökkenő kollagén termelődést elsősorban a bőrön vehetjük észre a megjelenő ráncok formájában, de a töredezett haj, a repedezett körmök is árulkodó jelnek tekinthetők. Negyvenéves korra körülbelül 25 százalékkal, 60 éves kor felett, akár 50 százalékkal is csökkenhet a kollagén mennyisége a szervezetben. A 2-es típusú, azaz a porcokban, ízületekben található kollagén hiányát sokunk észre sem veszi, hiszen kevésbé látványos tünetekkel jár, ugyanakkor sok kellemetlenséget tud okozni.
A kollagénfogyasztás...
- Fiatalítja, rugalmassá teszi a bőrt.
- Erősíti a csontokat és az ízületeket.
- Fokozza a teljesítményt és az izomépítést.
- Lerövidíti a gyógyulás folyamatát.
- Támogatja az emésztést.
Tudta?
A dohányzás, a sok cukorfogyasztás és a napozás mind-mind csökkenti szervezetünk kollagén-szintjét, ami öregedő bőrhöz és ízületi fájdalmakhoz vezethet.
(Borítókép: Férfi edzés közben. Illusztráció: Getty Images)