Bizonyos tabletták közepén felfedezhetünk egy bemélyedést, amelynek mentén könnyen kettéválasztható a gyógyszer. MielÅ‘tt azonban széttörnénk, jobb ha kikérjük az orvosunk tanácsát, valamint beszerzünk egy tablettavágót vagy gyógyszerfelezÅ‘t. Ez utóbbi termékek pontosabb felosztást tesznek lehetÅ‘vé, Ãgy biztosak lehetünk benne, hogy a gyógyszer hatóanyagának is csak a fele jut a szervezetünkbe. A készülékek használatakor mindenképpen ügyeljünk a tisztaságra: elÅ‘tte és utána is mossunk kezet, majd tisztÃtsuk meg a tablettavágót. Amely tablettákon nincs válaszvonal, azokkal jobb nem is próbálkozni. Ezek a következÅ‘k lehetnek:
Elnyújtott hatóanyag-leadású tabletták
Ha félbevágunk egy ilyen gyógyszert, az nem tudja betölteni a funkcióját, hiszen a hatóanyaga Ãgy nem késleltetve, hanem egyszerre fog felszÃvódni, ami komoly kockázatokkal jár.
Folyadékkal vagy gyöngyökkel töltött kapszulák
Bizonyos gyógyszerek nem véletlenül kaphatók kapszula formájában: ezeket is egészben kell lenyelni. Feldarabolásukkal azért sem érdemes próbálkozni, mert folyékony tartalmuk miatt lehetetlen tartani az ajánlott adagolást.
Apró és/vagy aszimmetrikus tabletták
Miután ezeket képtelenség szabályosan félbetörni, Ãgy nem lehet felmérni, hogy a letört gyógyszerdarabkák mennyi hatóanyagot tartalmaznak.
Mivel nem egyszer elÅ‘fordul, hogy a tabletták széttörésére azért van szükség, mert valakinek az adott gyógyszer hatóanyag-tartalmánál kevesebbre van szüksége és nem csak spórolni szeretne vele, még inkább szükséges odafigyelni a pontos felezésre. MielÅ‘tt elbagatellizálnánk a helyzetet, érdemes egy pillantást vetnünk arra a kutatási eredményre, amelybÅ‘l kiderül, hogy valójában mennyire nehéz precÃzen kettéválasztani a tablettákat.
A kÃsérletben 94 önkéntest kértek fel a tudósok 10 darab 25 mg-os hidroklorotiazid tabletta szétválasztására. A felosztott tabletták 41 százaléka 10 százalékkal, 12 százaléka pedig 20 százalékkal tért el a kÃvánt súlytól.
Az orvosok szerint az Ãgy keletkezÅ‘ adagolási hibák mindkét oldalról veszélyesek lehetnek. Ha a gyógyszerbÅ‘l túl nagy darabot törünk le, az túladagoláshoz vezethet, ha pedig túl kicsit, akkor elÅ‘fordulhat, hogy hatástalan marad.
Ha mindenképpen el kell feleznünk egy pirulát, a helyes szétválasztási módszeren túl arra is érdemes ügyelnünk, hogy egyszerre csak egy tablettát vágjunk fel. Ha többet is feldarabolunk, az megnehezÃtheti a gyógyszer késÅ‘bbi azonosÃtását, ráadásul Ãgy jobban ki van szolgáltatva az olyan káros hatásoknak, mint a hÅ‘, a páratartalom és a nedvesség, ami ronthatja a készÃtmény hatásfokát és élettartamát.
(DÃvány)
(BorÃtókép: Férfi egy pirulával. Illusztráció: Getty Images)