Elvonatkoztatva a nemi tájékot érintő betegségektől, a fanszőrzetünk állapota számos más egészségügyi problémára, például a hormonháztartásunk felborulására figyelmeztethet minket. A hormonok az egész testünk működését befolyásolják, a hangulatunktól kezdve a termékenységen át az immunrendszer erősségéig. Ha a hormonháztartás egyensúlya felborul, elhízhatunk, fáradékonyak lehetünk és sokkal több haj, valamint szőr nőhet rajtunk a testünk minden pontján, így a nemi tájakon is.
Ha tehát a fanszőrzet hirtelen gyarapodását tapasztaljuk, érdemes hormonvizsgálatra mennünk!
Előfordulhat az is, hogy a fanszőrzet sötétebbé, erősebbé válik. Ez a jelenség tesztoszterontermelő petefészekrák vagy mellékvese-tumor meglétére utalhat, illetve az arcszőrzet elsötétülése és gyarapodása, pattanások, valamint a hajszálak elvékonyodása kísérheti. A szőrzet növekedését ezen felül bizonyos gyógyszerek, illetve olyan egészségi állapotok is okozhatják, mint például a policisztás ovarium szindróma (PCOS).
A PCOS további tünetei:
- férfiakra jellemző kopaszodás
- bajusz/szakáll területén erős szőrnövekedés
- hasi elhízás
- ciszták a petefészkekben
- menstruációs zavarok
- meddőség
- zsíros, pattanásos bőr
Mindezek mellett a klimax eljövetelét is jelezheti a fanszőrzetünk állapota, a változókor elérésével ugyanis egyre kevesebb testszőr, illetve haj nő újra, emellett a meglévő szőrzet is elvékonyodik, valamint őszülni kezd.
Ha szőrtüszővel, befelé növekvő szőrszálakkal találkozunk a nemi tájékon, a probléma hátterében rosszul végzett gyantázás, borotválkozás, illetve epilálás is állhat, így érdemes odafigyelnünk arra, hogyha szőrtelenítést végzünk, azt helyesen tegyük. A hosszabb szőrzet rövidre vágása után használjunk bőrradírt, majd utána kezdjünk neki a borotválkozásnak, gyantázásnak. Végül nyugtató krémmel hidratáljuk az irritált bőrfelületet.
(Borítókép: Félmeztelen férfi a takarója alá néz. Illusztráció: Getty Images)