Az antibiotikumok feltalálása kétségkívül mérföldkő volt az orvostudomány történelmében, azonban manapság egyre több mindenre szedjük, noha közel sem mindenre jelentenek megoldást.
Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyek képesek felvenni a harcot a szervezetben megtelepedett baktériumokkal szemben. Sokan azért egyfajta csodagyógyszerként tekintenek rá, de van egy hatalmas félreértés ezekkel a gyógyszerekkel kapcsolatban:
az antibiotikum csak a baktériumokat képes megtámadni, ezért a különböző vírusos fertőzések ellen teljesen hatástalan.
Sőt, az antibiotikumok sajnos nemcsak a betegségeket okozó kórokozókat pusztítják el, hanem azokat a jótékony hatású baktériumokat is, amelyek az immunrendszerünk megfelelő működéséért is felelősek. Az összefüggést könnyű megtalálni: amennyiben nem bakteriális, hanem vírusos fertőzéssel van dolgunk, úgy az antibiotikum szedésével mindössze azt érjük el, hogy a gyógyszer a hasznos baktériumokat is elpusztítja, míg a vírus ellen hatástalan. Ezzel pedig még nagyobb teret adunk a betegség terjedésének.
Mikor hatástalan az antibiotikum?
A különböző kórságokkal orvoshoz forduló betegek 80 százalékánál vírusos eredetű megbetegség áll fenn, míg mindössze 20 százaléka bakteriális fertőzés. A lázról is sokan még mindig azt gondolják, hogy az antibiotikum segít ellene. Ez azonban tévedés! Szinte kivétel nélkül vírusok a felelősek azért, ha megfázáskor lázasak leszünk.
Nagy kihívás a baktériumok rezisztensé válása
A széles körű alkalmazás vezetett ahhoz, hogy a baktériumok érzéketlenné váltak a különböző hatóanyagokkal szemben. Ez megnehezíti a fertőző betegségek sikeres kezelését: minél több ellenálló baktérium fejlődik ki, ez annál nehezebbé válik. Különösen a kórházakban jelentenek nagy kihívást ezek az úgynevezett multirezisztens baktériumok.
(Borítókép: Egy férfi gyógyszert vesz be. Illusztráció: MStudioImages/Getty)