Kutatók egy új tanulmányban felfedezték, hogy az élénk rémálmok és hallucinációk fontos szerepet játszhatnak bizonyos autoimmun betegségek, így a lupusz korai felismerésében. David D'Cruz professzor, aki a Kings College London kutatója és a The Lancet orvosi folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője, arról számolt be, hogy a lupuszos betegek gyakran beszélnek neki rémálmaikról. Ő úgy véli, hogy ezek az álmok összefügghetnek a betegség aktivitásával.
„Ez a kutatás bizonyítékot szolgáltat erre, és határozottan arra biztatunk több orvost, hogy kérdezzenek rá a rémálmokra és más, korábban szokatlannak hitt, de a szisztémás autoimmun betegségeknél valójában gyakori neuropszichiátriai tünetekre” – mondta D'Cruz.
A lupusz egy gyakori autoimmun betegség, amely során az immunrendszer tévedésből saját szöveteinket és szerveinket támadja meg.
Ennek következményeként gyulladás alakul ki többek között az ízületekben, a bőrön, a vesében, a vérsejtekben, az agyban, a szívben és a tüdőben.
A tanulmány keretében 676 beteget és 400 orvost vontak be a felmérésbe. Ezenkívül a kutatók mélyreható interjúkat készítettek 69 olyan beteggel, akik szisztémás autoimmun betegségekben, mint például lupuszban szenvednek, valamint 50 orvossal, aki ezeket a betegségeket kezelik.
A kutatás szerint a résztvevők mintegy 60%-a tapasztalt zavart alvást, és ezek közül egyharmaduk már több mint egy évvel a lupusz diagnosztizálása előtt észlelte ezeket a problémákat. Emellett a betegek körülbelül egyharmada számolt be hallucinációkról is, amelyek 85%-uk szerint a betegség kezdete után jelentkeztek, gyakran olyan témákban, mint a csapdába esés vagy a zuhanás.
A rémálmok és egyéb neuropszichiátriai tünetek, mint a hallucinációk, fontos előjelek lehetnek
– mondja D'Cruz.
„Ezeket a tüneteket gyakran tévesen csak pszichiátriai problémáknak tekintik, pedig valójában súlyos, gyulladásos betegségeket jelezhetnek előre” – tette hozzá D'Cruz.
A kutatás eredményei arra ösztönzik az orvosokat, hogy különös figyelmet fordítsanak azokra a betegekre, akik rémálmokkal és alvászavarokkal küzdenek, mivel ezek a tünetek segíthetnek a lupusz és más hasonló autoimmun betegségek korai felismerésében.
(Borírtókép: egy sötét bőrű nő fekszik az ágyban, kezeivel eltakarva az arcát. Fotó: Getty Images)