Tartós fáradtság, sápadtság, a koncentrációképesség csökkenése: ezek a vashiány leggyakoribb tünetei, amelyek több mint másfél milliárd ember, vagyis nagyjából minden harmadik személy életét megnehezítik, nem is beszélve a kialakulható, életet veszélyeztető szövődményekről.
Csak Európában minden harmadik menstruáló nő, négy várandós közül három, illetve a kisgyerekek közel fele küzd vashiánnyal, a legtöbben mégis túl későn fordulnak orvoshoz és mire kezelést kapnak, az életminőségük számottevően romlik.
A vas elengedhetetlen a vérképzéshez, a szívünk és izmaink megfelelő működéséhez, a fertőzésekkel és betegségekkel szembeni ellenálló képességünk, valamint a fizikális és mentális energiaszintünk fenntartásához, így a hiánya különböző tüneteket okoz, amelyek idővel egyre csak súlyosbodnak. Ezek egy európai felmérés szerint a gyakoriságuk alapján a:
- tartós fáradtság (79%),
- sápadtság (38%),
- koncentrálóképesség csökkenése (30%),
- a nők esetében erős menstruációs vérzés (28%).
A vezető panaszokon kívül számos egyéb tünet is utalhat vashiányra, ilyen a fejfájás, halláscsökkenés, légszomj, memóriazavar, csökkent libidó, az ajkak berepedése, fekélyek a szájban, sérülékennyé vált bőr, töredezett köröm, hajhullás, hidegérzékenység, nyugtalan láb szindróma, jég szopogatása, illetve sóvárgás ehetetlen dolgok után.
Bár a vashiány következményei személyenként eltérőek, mindenkire igaz, hogy a következtében gyengébbé válik, súlyosbítja a krónikus betegségeket, növeli a megbetegedések és halálozások arányát, a kisgyerekek esetében pedig jelentősen rontja a szellemi és mozgásfejlődést. Tartósan fennálló vashiány esetén a vasraktárak kiürülnek, ami vashiányos vérszegénységhez, az pedig a szervezet összeomlásához vezet, amely egy életet veszélyeztető, azonnali beavatkozást igénylő állapot.
A kezeletlen vashiányból kialakuló vashiányos vérszegénység a gazdaságilag fejlett országok lakosságának 2-4 százalékát is érinti.
Bár többnyire nőket érintő hiánybetegség, valójában mindkét nemben és kortól függetlenül kialakulhat a vashiány, ha
- fokozott a vasvesztés, vagyis fennáll menstruációs vérzés vagy egyéb krónikus vérvesztés;
- nem kielégítő a vasfelszívódás, például vérzéssel, gyulladással vagy felszívódási zavarral járó, hosszan tartó krónikus betegségek esetén;
- bizonyos életszakaszokban – várandósoknál, kisgyermekeknél, serdülőkorban –, valamint tartós és erőteljes fizikai megterhelés során megnő a vasigény;
- kevés a vasbevitel.
Az emberek átlagosan 9 hónappal a vashiányos tünetek jelentkezését követően fordulnak orvoshoz, pedig a fentebb említett rizikócsoportok valamelyikébe tartozás esetén megelőzéssel, illetve a szimptómák korai felismerésével az időben elkezdett, kiegyensúlyozott, vasban gazdag táplálkozás önmagában vagy szájon át történő vaspótlással kiegészítve sikeres lehet. Ezek sikertelensége esetén pedig intravénás vasterápiával a vashiány és anémia sikeresen kezelhető.
(Borítókép: Körmök. Illusztráció: Getty Images)