Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha valakinek naponta háromnál többször van széklete, és az a megszokottnál hígabb. Ez az állapot akár lehet egy gyorsan múló rosszullét, de utalhat komoly egészségügyi problémára is.
A hasmenés okai
A hasmenés leggyakoribb oka leggyakrabban valamilyen fertőzés, emellett gyulladásos bélbetegségek és egyes gyógyszerek (leggyakrabban az antibiotikumok) is válthatnak ki ilyen hatást. Az előzőek mellett a tünetek mögött ételallergia, vagy ételintolerancia is állhat, míg legrosszabb esetben daganatos betegség is meghúzódhat a háttérben.
Mikor kell orvoshoz fordulnunk?
Annak megítélésében, hogy pontosan mikortól számít egy hasmenéses állapot abnormálisnak, leginkább a fennállásának idejét veszik alapul. Így alapvetően három típusú hasmenésről beszélhetünk:
- Akut hasmenés: A leggyakoribb típusú hasmenés, ekkor a széklet laza és vizes, viszont általában bármilyen beavatkozás nélkül 1-2 napon belül elmúlik.
- Tartós hasmenés: Ez a típusú hasmenés általában több (kettő-négy) hétig is eltarthat.
- Krónikus hasmenés: Krónikus hasmenésről abban az esetben beszélhetünk, amennyiben több mint 4 hete fennáll, vagy régóta vissza-visszatér bizonyos időszakokban.
A hasmenés tünetei attól függően változnak, hogy enyhe vagy súlyos típusról beszélünk, illetve hogy mi okozza. A puffadás, hasi görcsök, sürgős székletürítési inger, hányinger és egyéb gyomorpanaszok normálisnak mondhatók, azonban az alábbi súlyosabb tünetekkel már mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni:
- láz
- fogyás
- kiszáradás
- erőteljes fájdalom
- hányás
- vérzés
Ha a súlyos hasmenés tüneteit tapasztalja, mindenképp forduljon orvoshoz, ezek ugyanis szövődményekhez vezethetnek. Szintén mindenképpen forduljon orvoshoz amennyiben az alábbiak rendszeresen vagy több napon át jellemzik székletét: fekete vagy kátrányos, vér vagy genny található benne, zsírmentes ételek ellenére olajos netán zsíros vagy erősen bűzös.
(kelen.hu)
(Borítókép: Egy férfi fájó hassal ül a kanapén. Illusztráció: LordHenriVoton/Getty)