Háton, oldalt, vagy hason? Hogy milyen pózban alszik, az nemcsak a komfortérzetét befolyásolhatja, hanem az egészségére is hatással lehet. Cikkünkben eláruljuk, hogyan.

Az elmúlt időszakban több praktikus tippet is adtunk arra vonatkozóan, hogyan töltheti a lehető legnagyobb kényelemben az éjszakát a kánikulában, sőt Cameron Diaz pároknak szóló alvási tippjeit is elárultuk.

Az alvásunk minőségét, sőt az egészségünket is nagyban befolyásolja azonban, hogy milyen pózban töltjük az éjszakát. A legtöbben hason, illetve oldalt fekve szeretnek aludni, ezeknek a testhelyzeteknek azonban ahogy az előnye, úgy a hátránya is megvan. Alább részletesen ismertetjük ezeket.

Háton alvás

Annak érdemes a hátán aludni, aki szeretné megelőzni a hátfájást, ez a póz ugyanis nem terheli a gerincet, illetve a csigolyákat. Azoknak is előnyös ez a pozíció, akik gyomorégésre hajlamosak, különösen akkor, ha néhány párnával fel tudjuk támasztani magunkat. Ilyenkor a fej és a nyelőcső a gyomor szintje fölé kerül, és a gyomorsav – illetve a gyomor tartalma – nem csorog vissza a nyelőcsőbe — írja az EgészségKalauz. Továbbá figyelmeztet, hogy 

nem ajánlott azok számára, akik hajlamosak a horkolásra vagy alvási apnoéval küzdenek, mert a nyelv pozíciója miatt nehezebben kapni levegőt ebben a helyzetben.

Hason alvás

Az egyik legnépszerűbb alvási pozíció a hason fekvés a fej oldalra fordításával. Ez a testhelyzet a légutak szabadon tartásával ugyan csökkentheti a horkolást, de nagyon megterheli a gerincünket és túlfeszítheti az izmainkat, ami komoly fájdalmakhoz vezethet.

Mivel a fejünk az egyik oldalra van fordítva, a nyakunk is elgémberedhet, romlik a vérkeringésünk, ennek következményeként pedig akkor is rosszul érezhetjük magunkat, ha eleget aludtunk.

Ha mégis a hasunkon szeretünk a legjobban aludni, tegyünk egy laposabb párnát a hasunk alá, hogy a gerincünket pihentetőbb pózban tartsuk; a fejünk alá pedig ne tegyünk magas és kemény párnát, mert ez igen kellemetlen helyzetbe kényszeríti a nyakunkat.

Oldalt fekvés

Az oldalunkon fekve, megőrizve a gerinc természetesen görbületét, kifejezetten jót teszünk a csontozatnak, sőt a horkolást is csökkenthetjük. Az alvási apnoéval küzdőknek és a kismamáknak is javasolt ez a pozíció, mert így a gerincen kívül a növekvő pocakra sem nehezedik kellemetlenül nagy nyomás.

Mindemellett az oldalt fekvés segíti az agy természetes „méregtelenítési” folyamatait, ezzel pedig az Alzheimer-kór vagy a Parkinson-kór rizikóját is csökkenti.

Habár felmérések szerint azok élvezhetik a legpihentetőbb éjszakákat, akik oldalt alszanak, ez ennek a testhelyzetnek is lehetnek hátulütői, például vállfájást, esetenként nyakfájást eredményezhet. Előfordulhat továbbá, hogy a jobb oldalon alvás rontja a gyomorégéssel küzdők állapotát, míg a bal oldalon való elhelyezkedés túl nagy nyomást gyakorol a belső szerveinkre, például a tüdőre vagy a májra. Ezeket a kellemetlenségeket a gyakoribb pozícióváltással előzhetjük meg, illetve azzal, ha a térdeink közé teszünk egy párnát.

(Borítókép: Egy oldalán alvó férfi. Illusztráció: Getty Images)