Köztudott, hogy a menopauza minden ötven év feletti nőt elér, és komoly testi-lelki változásokkal jár. Arról azonban kevesebben beszélnek, hogy ugyanez a jelenség létezik a férfiaknál is, bár a lefolyása lassabb és kevésbé észrevehető.
Valójában azonban ők sem ússzák meg az andropauzát, amely a köznyelvben férfiklimaxként vált ismertté.
Ma már széles körű ismeretekkel rendelkezünk az andropauzáról, amely alatt az életkor előrehaladtával bekövetkező tesztoszteronszint-csökkenést értjük. Az andropauza tehát nem elkerülhető, minden férfit érint; a tesztoszteronszint fokozatos csökkenése nem betegség, hanem a természetes öregedési folyamat része. A menopauzánál azonban jelentősen tovább tart, körülbelül 60-70 éves kor körül ér véget.
Az andropauza – ellentétben a női változókorral – nem jár a reproduktív szervek teljes leállásával, egyéb tünetei azonban hasonlítanak a női klimaxéhoz:
- csökkenő nemi vágy, szexuális problémák,
- kevesebb energia, fáradékonyság,
- ingerlékenység, hangulatingadozások,
- alvászavarok,
- hízás, deréktáji súlygyarapodás,
- nagy fokú izzadás,
- csökkenő sportteljesítmény és izomerő,
- mogorvaság, lehangoltság,
- depresszió,
- önértékelési problémák.
Az egészségtelen életmód ráadásul felerősíti a tüneteket: a rossz táplálkozási szokások, a testmozgás hiánya, a túl sok alkohol és a dohányzás is fokozza a férfiklimax velejáróit.
Így csökkentheti az andropauza tüneteit
A tesztoszteronszint csökkenését lassítani és a kellemetlen tüneteket enyhíteni leginkább életmódbeli változtatásokkal lehet: a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, a rendszeres testmozgás, a hasi zsír csökkentése és az egészséges táplálkozás elengedhetetlen. Jó, ha gondoskodunk a vitaminpótlásról: C-, E- D- és B6-vitaminok, valamint cink és magnézium szedése javasolt. Libidóproblémákra segítséget nyújthat az L-arginin, amely a szívet is védi, illetve javítja az izomerőt.
(Dívány)
(Borítókép: Egy idős férfi néz ki az ablakon. Illusztráció: Thanasis Zovoilis/Getty)