Egy friss kutatásban 14 ezer embert kérdeztek tudósok arról, hogy szerintük mely életkortól számít valaki öregnek. Bár a válaszok némileg eltérőek voltak, a vélemények alapján remekül kirajzolódott az öregség kezdetének egy általánosságban vett időintervalluma.

Több évtizedes kutatást végzett az Amerikai Pszichológiai Társaság, hogy megállapítsa: hivatalosan hány éves kortól számítunk öregnek. A szakemberek összesen 14 ezer 56 német lakost 25 év alatt nyolc alkalommal kérdeztek meg arról, hogy hány éves kortól tartanak valakit idősnek, egyúttal azt is vizsgálva, hogy az idő előrehaladtával hogyan változik a megítélésük.

Az eredmények alapján közel sem meglepő, sőt várható volt, hogy a középkorú és annál idősebb résztvevők szerint később, míg a fiatalabbak szerint korábban kezdődik az öregedés. 

Az 1911-ben született személyek 1976-ban, tehát 65 éves korukban úgy vélték, hogy az öregkor 71 éves kor körül kezdődik. Velük szemben azok a 65 évesek, akik 1956-ban születtek és 2021-ben kérdezték őket, már 74 évre datálták az öregedés kezdetét. 

A 64 éves korukban megkérdezett alanyok általánosságban úgy vélték, hogy 74,7 évesen lépünk az idősödés útjára, ám amikor betöltötték ezt a kort, akkor átlagosan 76,8 évre változott a véleményük.

Nemi hovatartozás és életmódbeli sajátosságok alapján is eltérő módon határozták meg a kutatásban részt vevő alanyok, hogy mikortól számít valaki öregnek. A nők úgy gondolták, hogy ők később kezdenek öregedni, mint a férfiak, illetve az egészséges életmódot élők is úgy vélték, hogy ők később korosodnak, mint a magányos vagy betegséggel küzdő személyek.

„Talán azért halogatja mindenki az öregkor kezdetét, mert az emberek az öregséget nemkívánatos állapotnak tartják” – fogalmazott dr. Markus Wettstein, a tanulmány egy szerzője.

A fentebb taglalt eredmények alapján általánosságban elmondható, hogy az öregedés kezdete valahol 74 és 77 év közé tehető.

Nagyjából ezt támasztja alá egy másik kutatás is, amelynek eredményei szerint a 25 és 75 év közötti emberek molekulái és mikrobái bizonyos életszakaszokban jobban változtak. Ez arra engedte következtetni a tudósokat, hogy az öregedési folyamat két kulcsfontosságú ponton gyorsul fel:

megállapították, hogy a változások a 44. és a 60. életévben gyorsabban kezdenek végbemenni.

„Az idő múlásával nem csak fokozatosan változunk, van némi valóban drámai változás” – kezdte Michael Snyder professzor, genetikus, a Stanford Egyetem Genomikai és Személyre szabott Gyógyászati Központjának igazgatója, a tanulmány vezető szerzője. „Kiderült, hogy a 40-es évek közepe és a 60-as évek eleje a drámai változások időszaka, függetlenül attól, hogy a molekulák melyik osztályát vizsgáljuk. Nagy híve vagyok annak, hogy addig próbáljuk meg helyrehozni az életmódunkat, amíg még egészségesek vagyunk” – szögezte le. A 60. év körül végbement változások után természetesen még nem feltétlenül érezhetjük magunkat öregnek, ám ez 75. évben nagyjából bekövetkezik, erre az időszakra a molekuláris változások is lelassulnak.

(LADBible)

(Borítókép: Egy idős férfi kezei. Illusztráció: Getty Images)