Egyesek könnyen, mások nehezebben merülnek álomba, de függetlenül attól, mennyit alszanak, másnap kifejezetten fáradtnak érezhetik magukat. Hogy ennek mi lehet az oka, arról nemrég írtunk egy hozzáértő szakvéleménye alapján.
A nyugodt alvást kifejezetten zavarhatják a háttérben futó elektromos kütyük, a televízió, a zene, sőt a bekapcsolva hagyott telefonok is. Mégis, sokan akadnak, akik csak úgy tudnak elaludni, hogy hallgatnak valamit a háttérben. Hogy ennek mi lehet az oka, azt nemrég egy mentálhigiénés TikTok-oldalon vázolták fel egy videóban, elmondva, hogy bár sokszor mi magunk sem vagyunk tisztában a miértekkel, az ok a legtöbb esetben a saját pszichénkben és az agyi folyamatainkban gyökeredzik.
„Ez egy rendkívül gyakori jelenség számos mentális egészségügyi probléma esetén. Jelenthet egyfajta traumatikus választ az elhagyatottság, a magány érzésére, a háttérzaj ugyanis becsapja az agyadat, hogy azt higgye, nem egyedül alszol el” – fogalmaztak a felvételen. Hasonlóképp vélekedett nemrég egy, a HuffPostnak adott interjúban Juulia Karlstedt szorongásra és perfekcionizmusra szakosodott tanácsadó is.
„Gyakorlatilag maximálisan kitöltjük a figyelemkapacitásunkat más ingerekkel, hogy ne maradjon erőforrásunk azokra a dolgokra, amelyeket megpróbálunk elkerülni. Abban a pillanatban azonban, amikor a figyelemelterelés megszűnik, a kellemetlen érzelmek és gondolatok általában teljes erővel előtörnek” – fogalmazott a szakértő, rámutatva, hogy nemcsak a magány és elhagyatottság érzésének okán kapcsolhatunk háttérzajt az elalváshoz, hanem az alvás előtt ránk törő gondolatokat is megpróbálhatjuk elnyomni vele, hogy elkerüljük, amivel nem akarunk foglalkozni. Ha ez utóbbi állhat a háttérben, Karlstedt szerint érdemes inkább foglalkozni a kellemetlen gondolatokkal, máskülönben „felerősödhet az azokat tápláló szorongás”.
(LADBible)
(Borítókép: Tévé mellett alvó férfi. Illusztráció: Getty Images)