Dohányzás
Azzal senkinek sem mondunk újat, hogy a dohányzás károsítja, sőt sárgítja a fogakat. A cigarettában lévő nikotin, kátrány és dohány még enyhe dohányzás esetén is elszínezheti a fogakat, míg az erős dohányzás a fogak elbarnulásához vezethet.
Nem megfelelő szájhigiénia
Ha nem tisztítjuk megfelelően a fogainkat, idővel elfogkövesednek, ezzel együtt pedig el is színeződnek. Ezt megelőzendő napi legalább két alkalommal fogat kell mosni, fogselymet, illetve szájvizet használni.
Fogászati eljárások
Bizonyos fogászati beavatkozások során a használt anyagok, például az amalgámpótlások, „szürkés-fekete árnyalatot” adhatnak a fogainak.
Gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek hatására a fogak sárgábbnak tűnhetnek, habár ez többségében a nyolc év alatti gyerekeket érinti, mivel az ő fogaik még fejlődnek. A megfelelő szájhigiénia betartásával kezelhető a probléma.
Betegségek
Ahogy a különböző gyógyszerek, úgy maguk a betegségek is okozhatják a fogak sárgaságát. Kiváltképp azokról a betegségekről van szó, amelyek a fogágyat érintik.
Genetika
A genetika ellen nem sokat tehetünk, pedig sajnos előfordul, hogy valakinek öröklötten sárgák, vagy idővel sárgulnak a fogai. Gyakori, hogy egyesek vastagabb fogzománccal születnek, ami miatt a fogak a fogak sárgábbnak tűnnek. Ez azonban egészségügyileg kifejezetten jó dolog, a zománc védi ugyanis a fogakat.
Öregedés
Ahogy öregszünk, úgy kopik a fogzománcunk, amivel egyre jobban láthatóvá válik az alatta lévő dentin réteg, amelynek természetesen halványsárga a színe.
Bár az öregedést nem kerülhetjük el, és a genetikánkkal sem tehetünk semmit, számos fogfehérítő eljárás közül választhatunk. Többek között olyan otthoni praktikákat is bevethetünk, mint a szódabikarbónával való fogmosás, illetve a kókuszolajjal való szájöblítés.
(LADBible)
(Borítókép: Fogsárgulás. Illusztráció: Getty Images)