Mi férfiak szeretnénk hinni, hogy mindig, minden esetben helyt tudunk állni és semmi sem foghat ki rajtunk. Nárcisztikus módon hajlamosak vagyunk mindenben a zsenialitásunkat feltételezni, ám amerikai kutatók nemrég egy kicsit letörték az erősebbik nem képviselőinek egóját, miután egy kísérletük eredményeként közölték, hogy a férfiak agya estére összezsugorodik.
A Pennsylvaniai Egyetem tudósai egy 26 éves fiatalember agyát számos vizsgálatnak vetették alá 30 napon keresztül. Minden reggel 7 és este 8 órakor MRI-felvételeket készítettek róla. Azért ezeket az időpontokat választották, mert a szervezetben ekkor a legmagasabb, illetve legalacsonyabb a szteroid hormonok, nevezetesen a tesztoszteron, a kortizol és az ösztradiol szintje.
Ezeknek a hormonoknak a szintje reggelről estére 70 százalékkal csökken
– hívta fel a figyelmet Laura Pritschet, a tanulmány társszerzője. Hozzátette, hogy bár a nőknél is napi szinten tapasztalható váltakozás a hormonokban, a menstruációs ciklus egyidejűleg hosszabb távú hormonváltozásokat okoz, így azok nem annyira kifejezettek, mint a férfiak esetében.
A kísérletben részt vevő fiatalembernél ugyanis azt állapították meg, hogy a hormonszintje napi csökkenésével párhuzamosan a teljes agytérfogata is csökkent, ahogyan az agykéreg, az agy külső rétegének vastagsága is.
A szürkeállomány térfogata átlagosan körülbelül 0,6 százalékkal csökkent, de legnagyobb mértékben az agykéreg két régiója, a nyakszirti és a fali agykéreg zsugorodott össze. Emellett a mélyebb agyi struktúrákban, köztük a kisagyban, az agytörzsben és a hippokampusz egyes részeiben is változások mutatkoztak. Az agy ezen részei a mozgás koordinálásában, az agy és a test közötti információátvitelben, valamint az emlékek tárolásában vesznek részt.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy az agy térfogata éjszakánként visszaállt az eredeti méretére, majd másnap napközben a folyamat elölről kezdődött.
(Borítókép: Egy férfi egy agyat illusztráló képet tart a fejéhez. Illusztráció: Getty Images)