Ma van a mentális egészség világnapja. Az alkalomból megosztjuk olyan ismert férfiak tapasztalatait a témában, mint Dwayne Johnson, Harry herceg és Ryan Reynolds. Ők így küzdöttek meg a problémáikkal, másokat is bátorítva!

A férfiak mentális egészsége sokak számára még mindig tabutéma. Hiába beszélünk egyre többet róla, sokan még mindig úgy érzik, hogy a segítségkérés a gyengeség jele.

Pedig a statisztikák szerint a férfiak háromszor nagyobb eséllyel követnek el öngyilkosságot, mint a nők – derül ki a Movember kampány hivatalos honlapjáról.

A probléma súlyosságára világszerte próbálnak rámutatni, így tett Harry herceg, Ryan Reynolds és Dwayne Johnson is, akik nyíltan meséltek saját mentális problémáikról korábban.

A november 1-jei Movember mozgalom, amelyet sokan a bajusznövesztéssel azonosítanak, eredetileg a prosztata- és hererákra hívta fel a figyelmet, de mára a férfiak mentális egészségére is koncentrál, ugyanis egy, a mindsetpszichológia honlapján található olvasmány szerint a férfiak túl fiatalon halnak meg.

„Apáink, testvéreink, barátaink olyan egészségügyi válsággal néznek szembe, amelyről nem beszélünk. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy csendben maradjunk” – állítja a Movember kampány, amely arra buzdítja a férfiakat, hogy merjenek beszélni a problémáikról és kérjenek segítséget, ha szükségük van rá.

Hírességek, akik példát mutatnak

Harry herceg az egyik legismertebb példája annak, hogy a hírnév és a pénz nem véd meg a mentális problémáktól. Mindössze 12 éves volt, amikor elvesztette az édesanyját, Diana hercegnét, és sokáig nem tudta feldolgozni a veszteséget.

Az elmúlt 20 évben minden érzelmemet a szőnyeg alá söpörtem

– mesélte korábban Bryony Gordon Mad World című podcastjében. Végül évekig tartó szenvedés után mert csak segítséget kérni, és azóta is támogatja azokat, akik hasonló nehézségekkel küzdenek.

Ryan Reynolds

A híres színész, aki laza humoráról és vicces szerepeiről ismert, hosszú ideig küzdött szorongásos problémákkal.

Hajlamos vagyok túlgondolni a dolgokat, és sokszor olyan mértékben szorongok, hogy az már a mindennapjaimat is befolyásolja

– mondta egy, a WSJ magazinnak adott korábbi interjújában. Reynolds nyíltan vállalja, hogy számára a humor egyfajta védőpajzs, amely mögé elbújhat, amikor a szorongás elhatalmasodik rajta.

Dwayne „The Rock” Johnson

Kemény külseje és hatalmas izmai mögött egy érzékeny és sebezhető férfi rejtőzik, aki szintén komoly megpróbáltatásokon van túl. A színész elárulta, hogy édesanyja öngyilkossági kísérlete és az amerikai futball-karrierjének kudarca korábban mélypontra juttatta.

Mindenki azt hiszi, hogy erős vagyok, de a depresszió nem válogat.

Az volt a legnehezebb, hogy rájöjjek: nem kell mindent egyedül megoldanom” – vallotta be egy, az X-en közzétett bejegyzésben.

Dwayne Johnson azt is megosztotta, hogy a depressziós időszakokban a legnagyobb támaszt három lánya és az édesapa szerep jelentette a számára: „Rájuk nézel, és rájössz, hogy tényleg ez az, ami igazán számít” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a hála gyakorlása segített neki túllendülni a nehézségeken, és megtanította őt meglátni az élet apró örömeit. Egy Instagram-bejegyzésben részletesen írt arról is, hogyan tanulta meg az évek során kezelni a depresszióját, és hogyan fejlesztett ki olyan érzelmi eszközöket, amelyek segítenek neki túljutni a nehezebb napokon.

Férfiként nem beszéltünk ilyen dolgokról. Csak lehajtottuk a fejünket és dolgoztunk tovább, mintha semmi sem történt volna.

Ez nem volt egészséges, de csak ennyit tudtunk” – írta őszintén. Hozzátette, hogy a legnagyobb dolog, amit valaki tehet, ha beszél valakivel a gondjairól. „Nem tudod helyrehozni, ha magadba fojtod a fájdalmat. A bátorság, hogy megnyílj mások előtt, a te szupererőd. Két barátomat veszítettem el öngyilkosság miatt.

Beszélj valakivel!

Még ha úgy is érzed, hogy egyedül vagy, soha nem vagy igazán egyedül.”

Pete Davidson

Az amerikai komikus, akit jelenleg Kim Kardashian párjaként ismerhetünk, szintén nyíltan beszél a mentális problémáiról. Davidsonnál borderline személyiségzavart diagnosztizáltak, ami komoly hatással volt az életére.

„Már tudom, hogy mi segít. Amikor rám tör a depresszió, próbálok kimozdulni, sétálni, vagy csak napozni. A lényeg, hogy ne zárkózzak be” – mesélte egy interjúban Charlamagne Tha Godnak.

Mit tehetünk?

A Movember mozgalom mellett számos híresség példája is bizonyítja, hogy a férfiaknak is szükségük van segítségre és támogatásra a mentális problémáik leküzdésében. Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus elmondta, hogy bár a fiatalabb generációk már sokkal nyitottabbak, az idősebb korosztálynak még mindig nehéz megtörni a tabukat.

A szakértő szerint az, hogy a férfiak zárkózottabbak és nem kérnek időben segítséget, komoly veszélyt jelenthet.

Fontos, hogy merjünk beszélni a férfiak mentális egészségéről, és ne tekintsük gyengeségnek, ha valaki felkeres egy szakembert. A hírességek nyitott hozzáállása és őszinte vallomásai is segíthetnek abban, hogy a férfiak is bátrabban merjenek segítséget kérni, és ne féljenek megosztani az érzéseiket a környezetükkel. Szakértő bevonása mellett pedig olyan hétköznapi dolgok is jót tehetnek, mint a rendszeres testmozgás, a társasági programok, az elegendő alvás és a barátainkkal, családunkkal és a párunkkal folytatott mély beszélgetések.

(Borítókép: Dwayne Johnson. Fotó: Getty Images)