Kezeink állapota rengeteg információt hordozhat, és egyes tünetek akár súlyos betegségeket is jelezhetnek. A Házipatika szakértője, Dr. Donald Grant brit klinikai tanácsadó megosztotta, hogy a kezek, az ujjak és a körmök állapotváltozásai különféle kórképekre figyelmeztethetnek.
1. Sárgás, horpadt körmök
A dohányzás mellett a sárga körmök többféle egészségügyi problémára is utalhatnak. Jelezhetnek például tüdőbetegséget, hiszen a légzőszervi gondok következtében a test nem jut elég oxigénhez, ami hatással van a köröm színére és növekedésére. Emellett a sárgulás gombás fertőzés következménye is lehet, amely a köröm szerkezetét és állapotát is károsítja. Ha a körmön apró horpadások vagy gödröcskék jelennek meg, az gyakran a pikkelysömör, egy krónikus bőrbetegség tünete, amely a körmök szerkezetét is megváltoztathatja.
2. Kipirosodott tenyér és foltos bőr
A vörös, égő tenyér sokszor súlyosabb májproblémákra, például májgyulladásra vagy májzsugorra utalhat, de akár limfóma, vagyis nyirokrendszeri daganat tünete is lehet. Ha a bőr sárgás elszíneződést mutat, az pajzsmirigy alulműködés jele lehet, amely gyakran lassítja az anyagcserét és a bőrt is érinti. Emellett vitaminhiány, főként D- vagy kalciumhiány is okozhat száraz, pikkelyes foltokat a kézen, amelyek az immunrendszer gyengülésére és tápanyaghiányra figyelmeztethetnek.
3. Fájó, merev ízületek
Az ízületi gyulladásra utalhat, ha az ujjaink merevek, kattognak vagy mozgás közben fájdalmat érzünk. Ezt a tünetet okozhatja az osteoarthritis, egy degeneratív ízületi betegség, amelyben az ízületekben található porc fokozatosan elvékonyodik vagy elhasználódik. Mivel a porc már nem tudja tompítani a csontok érintkezését, súrlódás lép fel, ami fájdalmat, gyulladást és fokozódó merevséget eredményez, és idővel a mozgási képességet is jelentősen korlátozhatja.
4. Hideg kéz, gyakran kesztyűért nyúl
A hideg kezek gyakran vérkeringési problémára, például érszűkületre utalhatnak, amikor a szűkebb ereken keresztül nem jut elegendő vér a kezekbe, így azok hidegebbek maradnak. Emellett a pajzsmirigy alulműködése is okozhatja ezt a tünetet, mivel ilyenkor az anyagcsere lassul, ami kevesebb hőt termel a szervezetben. Vérszegénység esetén szintén tapasztalhatunk hideg végtagokat, mivel a testben nem áll rendelkezésre elegendő oxigénszállító vörösvértest, így a kezek hőellátása is elégtelen lehet.
5. Megvastagodott, “kolbászujjak”
Ha az ujjak végei megvastagodnak, az súlyos tüdőbetegség, például krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) vagy tüdőfibrózis jele is lehet. Ilyenkor a krónikus oxigénhiány miatt a test próbál kompenzálni: az ujjak szövetei megduzzadnak, mivel az oxigénhiány serkenti a vérerek és a kötőszövetek növekedését az ujjak végein. Ez az elváltozás, amit „dobverőujjnak” is neveznek, komoly figyelmeztető jel lehet, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Ezeket a jeleket komolyan kell venni, hiszen testünk így próbál figyelmeztetni a problémákra, még mielőtt nagyobb gond lenne.
(Borítókép: kézfejek. Illusztráció: Getty Images)