A számítógép előtt dolgozókat több egészségügyi veszély is fenyegetheti, kezdve a gerincferdüléstől az aranyér kialakulásán át az ínhüvelygyulladásig. Létezik azonban egy egy perces trükk, amelyet ha alkalomadtán megcsinálunk, könnyen kiszűrhetjük, hogy áldozatul estünk-e a leggyakoribb irodista betegségnek.

 A rengeteg ülés, görnyedés hatására gerincferdülés és aranyér is kialakulhat az irodai dolgozóknál, sőt a kezükben, csuklójukban ínhüvelygyulladás is felléphet, ha sokat kell gépelniük. Ezen kívül egy súlyosabb és gyakori probléma az úgynevezett kéztőalagút-szindróma (CTS), amely a csukló középső idegének összenyomódásakor lép fel. A tünetei jellemzően az ujjakban, a kézben vagy a karban jelentkező fájdalom, bizsergés, zsibbadás, tűszúrás jellegű érzés és csökkent fogóerő. Kezelésére fájdalomcsillapítók, csuklógyakorlatok és támasztókészülékek szolgálnak. Súlyos esetekben műtéti beavatkozásra lehet szükség.

Ha aggódunk, hogy irodai dolgozóként esetleg mi is érintettek lehetünk a CTS-ben, egy egyszerű módszerrel pillanatok alatt megtudhatjuk azt. A 60 másodperces, önállóan elvégezhető tesztet dr. Myro Figura Los Angeles-i aneszteziológus magyarázta el egy TikTok-videóban nemrég. 

A teszthez először lefelé mutatva össze kell érintenünk hátulról a kézfejeinket, majd azokat egy percig ebben a pozícióban tartani. Ha fájdalmat, bizsergést vagy zsibbadást érzünk a hüvelyk-, mutató- és középső ujjban, akkor nagy valószínűséggel CTS-ünk van.

A tesztet klinikai körülmények között Phalen-teszt néven emlegetik. Lényege, hogy a speciális kéztartás nyomást gyakorol a csukló középső idegére, ha pedig valaki kéztőalagút-szindrómában szenved, akkor ennyi idő alatt már jelentkezni kezdenek nála a tünetek. Amennyiben valakiről kiderül, hogy ilyen problémával küzd, neki sokat segíthet egy csuklótámasz, a szék megfelelő beállítása, a csukló és a kéz időközönkénti nyújtása, valamint ergonomikus billentyűzet használata.

( LADBible )

(Borítókép: Irodista férfi egy laptop előtt. Illusztráció: Getty Images)