Dr. Stefan Mindea idegtudós részletesen kifejtette, hogyan változik az agyunk működése és teljesítőképessége az életkor előrehaladtával, és miért érhetjük el a mentális csúcsteljesítményünket csak a harmincas éveink végén.

Ahogy telnek az évek, agyunk is átalakul – nemcsak a teljesítménye, de annak csúcspontja is egyre későbbre tolódik, mint gondolnánk. Dr. Stefan Mindea neurológus, idegsebész és kutató kifejtette, hogyan változik az agyunk működése, és miért nem igaz, hogy huszonévesen éri el a csúcspontját – írja a LADBible.

A közkeletű vélekedéssel ellentétben az agy teljes kapacitását sokan csak a harmincas éveik végén használják ki igazán. Dr. Mindea elmondása szerint az agy különböző szakaszokban fejlődik, és valójában csak középkorúként, a harmincas-negyvenes évek táján érhetjük el a legjobb formánkat.

Ez az az időszak, amikor sokan inkább arra fókuszálnak, hogy mit adnak át a következő generációknak, és életük mélyebb értelmét kezdik keresni

– jegyezte meg dr. Mindea.

Egyes kutatások szerint például a sakkozók a legjobb teljesítményüket 35 éves koruk körül érik el, más vizsgálatok pedig azt mutatják, hogy a teljes mentális kapacitás elérése akár 40 éves korig is eltarthat.

Sokan azt gondolják, hogy az agy felnőttkora 18 évesen kezdődik, de valójában a prefrontális kéreg – amely a döntéshozásért és az impulzusaink irányításáért felelős – csak 25 éves korra fejlődik ki teljesen. Ezért nem véletlen, hogy a legtöbben ekkorra kezdünk érettebb döntéseket hozni, és érzelmileg is stabilabbá válunk. Dr. Mindea szerint „ebben az életkorban az agy még mindig formálódik, így sok fiatalnak van még hova fejlődnie kognitív és érzelmi téren.”

Dr. Mindea arra is rámutatott, hogy a gyerekek miért tanulnak sokkal könnyebben, mint a felnőttek. Gyerekkorban az agyunk egy „metszési” folyamaton megy keresztül, amikor is a használaton kívüli idegi kapcsolatok egyszerűen megszűnnek.

Az agy optimalizálja magát, így amit nem használunk, az fokozatosan eltűnik

– magyarázta a szakértő. Ez teszi lehetővé, hogy a gyerekek agya rugalmasabb legyen, ami nagy előnyt jelent a tanulásban.

Sajnos, ahogy öregszünk, az agyunk teljesítménye fokozatosan csökken. Dr. Mindea szerint 65 éves kor körül az agy zsugorodása felgyorsul, ami hatással van a problémamegoldó képességünkre és a mindennapi emlékezetünkre is.

Bár az agyi sorvadás elkerülhetetlen, a szakember szerint sokat tehetünk annak érdekében, hogy ez a folyamat lassabban menjen végbe. Az aktív szellemi tevékenységek, mint a tanulás, olvasás vagy társasági kapcsolatok, mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az agyunk hosszabb ideig rugalmas maradjon. Ezen kívül az egészséges étrend, a rendszeres testmozgás és a megfelelő alvás is alapvető fontosságú ahhoz, hogy az agy fiatalosabb maradjon, és hosszabb ideig megőrizze a teljesítményét.

(Borítókép: Az agy 3D-s illusztrációja. Illusztráció: Getty Images)