Különös tünet figyelmeztethet minket a szívelégtelenségre, miután lefekszünk aludni. Egy doktornő szerint sok esetben figyelmen kívül hagyjuk az elsőre jelentéktelennek tűnő panaszt, ám ha nem vesszük kellően komolyan, akkor komoly következményekkel nézhetünk szembe.

Hónapok, de akár hetek alatt is kialakulhatnak a szívelégtelenség tünetei, amelyeket fontos, hogy időben felismerjünk és orvoshoz forduljunk, hogy megkaphassuk a megfelelő kezelést. Dr. Rosie Godeseth kardiológus szakorvos szerint az egyik leggyakoribb, ám elsőre jelentéktelennek tűnő tünet akkor jelentkezik, amikor ágyba fekszünk.

„Ha azt tapasztalja, hogy alvás közben nehezen kap levegőt és ezért neki kell támaszkodnia a párnának, vagy légszomjjal ébred, akkor mindenképpen forduljon orvoshoz. Ilyen esetben alvásvizsgálatra vagy szívfunkciókat figyelő vizsgálatra lehet szükség” – magyarázta a doktornő. Hozzátette: a szívelégtelenség tünete lehet még a megduzzadt boka, láb, comb, ágyék és has. Mivel a szív nehezen tudja hatékonyan pumpálni a vért, felgyülemlik a testben a folyadék, ami miatt ödémák alakulhatnak ki. 

Ha a szív nem pumpál hatékonyan, az a vesékben csökkent véráramláshoz vezethet. Ezek a szervek szabályozzák a folyadék- és nátriumegyensúlyt, ezért a csökkent véráramlásra folyadék- és nátrium-visszatartással reagálnak. Ez a folyadék felhalmozódik a test szöveteiben, különösen az alsó végtagokban, a hasban és néha a tüdőben is. A felgyülemlett folyadék miatt tehát ödémák alakulhatnak ki. Szóval ha duzzanatokat észlelünk magunkon, és ezek tartósan fennállnak, illetve más tünetekkel, szédüléssel, három hétnél tovább tartó köhögéssel – úgynevezett szívköhögéssel –, rózsaszínes, esetleg véres színű köpettel, sípoló légzéssel, a mellkasban jelentkező „buborékos” érzéssel, gyors súlygyarapodással vagy a már említett légszomjjal járnak, akkor is mindenképpen forduljunk orvoshoz” – hívta fel a figyelmet dr. Godeseth.

Ekkor beszélünk szívelégtelenségről

Szívelégtelenségről akkor van szó, amikor a szerv nem képes megfelelően pumpálni a vért. A legtöbb esetben ez a szív gyengesége vagy merevvé válása miatt következik be. A beteg állapota idővel egyre rosszabbá válik és súlyosan korlátozhatja az érintett képességeit, végül pedig halálhoz vezethet. Mivel gyógymód nem létezik, így rendkívül fontos, hogy mielőbb észrevegyük a jeleket, a megfelelő kezeléssel ugyanis szinten tartható az állapot. Amennyiben a kezelés nem kezdődik meg időben, olyan súlyos szövődmények alakulhatnak ki, mint a vérrögképződés, ritmuszavar, szervi károsodás és szívmegállás.

Bár a szívelégtelenség jellemzően az idősebb generációt érinti, dr. Godeseth szerint időben megkezdett életmódváltással sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a betegség kialakulását. Ehhez nincs szükség másra, mint egészséges, kiegyensúlyozott étrendre, rendszeres testmozgásra és a dohányzás kerülésére.

„Ne higgyük azt, hogy a szív egészségére csak idősebb korban kell gondolni, hiszen a jelenlegi életmódunk nagyban hozzájárul a jövőbeli betegségek megelőzéséhez.

A szívbetegségek és a stroke ugyanis 80 százalékban megelőzhető”

– mutatott rá a kardiológus.

(LADBible)

(Borítókép: Férfi az ágyban. Illusztráció: Getty Images)