A különböző szív- és érrendszeri betegségek egyik legfőbb okozója az egészségtelen életmód, ideértve a rossz koleszterin-tartalmú ételek fogyasztását. Ebből kifolyólag jobban tesszük, ha elkerüljük azokat a népszerű reggeli fogásokat, amelyek telített zsírokat tartalmaznak.

A reggeli a nap legfontosabb étkezése – mondják, éppen ezért különös gonddal kell megválogatnunk, hogy milyen tápanyagokat viszünk be a szervezetünkbe ébredés után. Fontos, hogy rostokban, vitaminokban és fehérjékben gazdag ételeket fogyasszunk, és kerüljük azokat a fogásokat, amelyek növelik a vérünkben a rossz koleszterin szintjét.

Az esetek többségében ugyanis hosszú távon az úgynevezett LDL-koleszterin a felelős a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulásáért, ezt megelőzendő tiltólistás két népszerű napindító eledel is, a kolbász és a szalonna.

Ennek a két élelmiszernek a rendszeres fogyasztásával felhalmozódik a zsír az artériákban, amelyeket a lerakódások idővel elzárhatnak. Ezek a göbök bármikor le is szakadhatnak, a szívbe vagy az agyba jutva pedig szívrohamot vagy stroke-ot okozhatnak. Ezt megelőzendő, létfontosságú, hogy egészséges szinten tartsuk vérünkben az LDL-koleszterint, amit a legkönnyebben tudatos étrenddel és rendszeres testmozgással tehetünk meg.

Az étkezést tekintve a telített zsírokat érdemes kerülni, különösen akkor, ha már eleve magas a koleszterinszintünk. Telített zsírok többnyire az állati eredetű élelmiszerekben, a vörös húsokban, a sült ételekben és a pékárukban találhatók.

A szakértők különösen a feldolgozott húsok közé tartozó, fentebb már említett kolbász és szalonna mellőzését javasolják. Ezek elkészítéséhez a vörös húsok legzsírosabb darabjait használják fel, amelyeknek nagyon magas a koleszterin- és telített zsírtartalmuk. Ha nem szeretnénk lemondani ezekről a fogásokról, válasszunk olyan termékeket, amelyek pulyka- vagy csirkehúsból készültek, ezeknek a koleszterintartalma valamivel alacsonyabb.

Nem csak a feldolgozott élelmiszerek esetében ajánlott kerülni a vörös húsok fogyasztását. A legtöbb zsír a hamburgerhúsban, az oldalasban, a sertésbordában és a sült húsokban található. Ha tehetjük, csak alkalmanként fogyasszunk ilyen ételeket, csökkentsük az adagok méretét és inkább soványabb vörös húsokat válasszunk, szűzpecsenyét, sertéskarajt vagy vesepecsenyét. Kerüljük továbbá a különféle sült, panírozott ételek, a pékáruk és sütemények fogyasztását. A legjobb, ha többségében olyan fehérjében gazdag ételeket iktatunk az étrendünkbe, mint a bőr nélküli csirke, a pulykamell, a halfélék és a bab.

(Glamour)

(Borítókép: Reggeliző férfi. Illusztráció: Getty Images)