Az ünnepek közeledtével érdemes időben betárazni húsokból és fagyasztva tárolni azokat. Ha azonban a kiolvasztáson lesz a sor, érdemes odafigyelni néhány fontos dologra.

Az ételek kiolvasztásánál akad néhány fontos szabály, amelyet érdemes betartani. Erre szakemberek is figyelmeztettek nemrég, miután egy család kilenc tagja szörnyethalt egy kiengedett ételtől. Erről ide kattintva olvashat bővebben.

Az ételeket – főleg a húsokat – tehát fontos, hogy megfelelő módon fagyasszuk le és olvasszuk ki, így elejét vehetjük a kórokozókkal történő szennyeződésüknek, valamint az állagukat és a tápanyagtartalmukat is megőrizhetjük. Ennél fogva a fogyasztásukkor az ízélmény is ugyanolyan lesz, mintha frissen vettük volna a termékeket.

Az első fontos lépés még a lefagyasztáskor, hogy az ételt lehetőleg légmentesen záródó zacskóba vagy tárolóedénybe tegyük a minősége hosszú távú megőrzése érdekében. Amikor pedig a kiolvasztásra kerül a sor, az alábbi dolgokat semmiképp se kövessük el:

  • ne hagyjuk szobahőmérsékleten kiolvadni,
  • ne tegyük meleg víz alá,
  • ne használjunk mikrohullámú sütőt a felengedéshez.

Ezeknek a módszereknek a veszélye, hogy a hús felülete gyorsan eléri a 4,5 és 60 Celsius-fok közötti hőmérsékleti veszélyzónát, ahol a baktériumok gyorsan szaporodnak. Ezen felül mikrózás esetén a hús állagát is roncsoljuk.

A legideálisabb, ha a hűtőszekrénybe, vagy hideg vízbe rakva várjuk meg, amíg a hús elkészíthető állapotban nem lesz. Utóbbi esetben fontos, hogy légmentesen záródó zacskóba tegyük, és a vizet 30 percenként cseréljük.

(Femcafé)

(Borítókép: Hús egy deszkán. Illusztráció: Getty Images)