Az alkohol káros hatásaival szinte mindenki tisztában van, a legtöbben mégis fogyasztják. Az egészségünknek azzal tennénk a legjobbat, ha minél előbb felhagynánk az ivással, egy neurológus azonban megjelölt egy pontos életkort, amely fölött már semmiképpen sem ajánlott alkoholt fogyasztani.

A mértékletes alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott, így senki sem néz ránk rossz szemmel, ha a hétvégén legurítunk pár sört vagy long drinket, esetleg lehúzunk egy-egy rövidet vagy mindennap megiszunk egy pohár bort. Ezzel szemben a tudós és orvos szakembereket megosztja a téma: akadnak, akik szerint egy pohár vörösbor például kifejezetten jót tesz a vörös vértestek termelődésének, míg mások szerint már kis mennyiségű alkohol is hozzájárul hosszabb távon krónikus betegségek kialakulásához.

Dr. Richard Restak amerikai neurológus 2021-ben megjelent könyvében írta le az alkohol káros hatásait az emberi memóriára. Mint azt kiemelte, az alkohol egy gyenge neurotoxin, amely hozzájárul az idegsejtek pusztulásához. Bár a gyakori vélekedés szerint a kor előrehaladtával egyre gyorsuló ütemben pusztulnak a neuronjaink, a legfrissebb kutatások szerint az egész életciklusunk során ezeknek mindössze 2-4 százalékát veszítjük el, külső tényezők azonban ronthatják a helyzetet. A szakember mindennek fényében azt tanácsolja a könyvében, hogy

65 év felett végleg hagyjunk fel az ivással.

Hozzáteszi, hogy ha 65 éves korunk után csak drasztikusan lecsökkentjük a mennyiséget, és 70 évesen hagyjuk teljesen abba az alkoholfogyasztást, már azzal is sokat tettünk például a demencia kialakulása ellen. Dr. Restak arra is rávilágít, hogy egy idős ember ittasan nagyobb eséllyel esik el, aminek következtében súlyos sérüléseket szenvedhet.

(InStyleMEN)

(Borítókép: Egy pohár ital visszautasítása. Illusztráció: Getty Images)