A világon öt olyan hely van, amely a hosszú, egészséges életet élő lakóiról ismert. Ezt az öt területet Dan Buettner, a hosszú élet szakértője Kék Zónának nevezi. Hogy feltárja, az itt élő emberek minek köszönhetik a szokásosnál hosszabb élettartamukat, Buettner összeállt a National Geographic-kal, hogy mélyebbre ássa magát, a görögországi Ikaria, a kaliforniai Loma Linda, a Costa Rica-i Nicoya, a japán Okinawa és az olaszországi Szardínia nyugdíjasainak életében.
A 64 éves kutató célja az volt, hogy megtalálja azokat a közös nevezőket, amelyek miatt az ezeken a területeken élők tízszer nagyobb valószínűséggel jutnak el a 100. életévükig, mint bárki más a Földön.
Az orvoskutatókból, antropológusokból, demográfusokból és epidemiológusokból álló csapatával végül kilenc érdekes elvet és gyakorlatot írt le, amelyek az élettartam növelésére szolgálnak. Összességében mind a kilenc szempont az étrendünkhöz és az életmódunkhoz köthető. Mint azt Buettner megjegyezte, a felsorolt öt régió lakói mind olyan környezetben élnek, amely napi mozgásra ösztönzi őket, valamint ösztönzi a társas kapcsolatokat és a növényi alapú táplálkozást. Egy 2018-as előadásában a szakember kiemelte azt a három ételt, amelyet mindenkinek érdemes lenne beépítenie az étrendjébe annak érdekében, hogy akár 90 év fölé emelje a várható élettartamát.
„A világon ezen az öt helyen a legalacsonyabb a középkorúak halálozási aránya, tehát itt van a legjobb esélyük arra, hogy egészségesen érjék meg a 92 éves kort. Ez körülbelül két és félszer nagyobb esély a 92 éves kor elérésére, mint az Egyesült Államokban vagy Európában. Ezeknek az embereknek az étrendje három olyan ételt tartalmaz, amelynek szerintem mindenkinek az étrendjében ott kellene lennie” – magyarázta Dan Buettner. Ez a három étel a következő:
Kukorica
A kukorica az egyik kulcsa annak, hogy minél tovább maradjunk a Földön, mivel rostokban, B-vitaminokban és olyan ásványi anyagokban gazdag, mint a cink, magnézium, réz, vas és mangán. A „Kék Zóna” lakói állítólag kifejezetten profitálnak abból, hogy ez a növény komplex szénhidrátokat, fehérjét és antioxidánsokat is tartalmaz.
„Nicoya szigetén a helyiek a tápérték további növelése érdekében a kukoricát hagyományosan úgy dolgozzák fel, hogy a magokat fahamuba áztatják. Ezen kívül teljes kiőrlésű tortillákat is készítenek belőle” – mutatott rá Buettner.
Tök
A második a sorban a sütőtök, amely tele van A-, B-, C- és E-vitaminnal. Ezek a vitaminok elengedhetetlenek a csontok, a vér és a szív jó állapotban tartásához. Ezen kívül a tök olyan ásványi anyagokban gazdag, mint a magnézium, a kalcium, a vas és a kálium, valamint antioxidánsokat és rengeteg rostot tartalmaz.
Babok
Buttner megfigyelése szerint a világ legöregebb emberei jellemzően öt különböző babfajtát építenek be az étrendjükbe. A fekete bab különösen népszerű Nicoyában, mivel a helyiek szívesen keverik azt a gallo pinto nevű ételbe, de rengeteg más recept is létezik, amelyben felhasználható.
A szuperélelmiszerként számon tartott bab növényi fehérjék, rostok, aminosavak, antioxidánsok és ásványi anyagok kiváló forrása.
A legnépszerűbbek közé tartozik a vese, a garbanzo, a pinto, a cannellini, a lima, a mung és a tengerészbab.
„Ez a három étel B12-vitamint, összetett szénhidrátokat és fehérjéket tartalmaz, ami elengedhetetlen a létfenntartáshoz” – összegezte a felsorolt három élelmiszer előnyeit a szakember.
(LADBible)
(Borítókép: Egy kisfiú a nagyapját eteti. Illusztráció: Getty Images)