Egy egyetemi professzor szerint a cinizmusnak semmi előnye, viszont akik így gondolkodnak, betegesebbek, és fiatalabban is halnak meg, mint mások.

A cinizmus az a meggyőződés, mely szerint az emberek csak önmaguk érdekében cselekednek, nem pedig jó vagy őszinte okokból. Aki így gondolkodik, az nemcsak sötétebben látja a világot, mint mások, de fokozottan ki van téve a szellemi és fizikai betegségeknek is – legalábbis egy egyetemi professzor szerint.

Dr. Jamil Zaki, a Stanford Egyetem pszichológus professzora azt mondja, hogy a közhiedelem ellenére, miszerint a cinikusok jobban tudnak jobb döntéseket hozni, illetve kiszúrják a hazugokat, ez valójában nem így van. Sőt az így gondolkodó emberek nagyobb valószínűséggel szenvednek depressziótól és magánytól, mivel „el vannak vágva” a lelki tápláléktól, amit a közösség nyújt.

„Ha nem tudunk sebezhetők lenni, ha nem tudunk megnyílni, ha nem tudunk kapcsolatokat kialakítani, akkor nagyon sok mindent elveszítünk abból, ami az életet gyönyörűvé teszi, és ami egészségessé is tesz minket" – mutatott rá a szakember, hozzátéve, hogy számos kutatási eredmény szerint a cinikus emberek fiatalabb korban halnak meg.

A pszichológus szerint a cinizmus egyre jobban terjed, mert beleneveljük azt a gyerekeinkbe.

„Világszerte végzett kutatások szerint a szülők úgy vélik, hogy a gyermekeik biztonsága és a siker érdekében azt kell megtanítaniuk a gyerekeiknek, hogy a világ veszélyes és versengő. Minden szülő azt akarja, hogy a gyerekeik jobb életet éljenek, mint ők” – mondja Zaki, és hozzáteszi, ez a stratégia visszalépést jelent, és más alternatívát kell találnunk. 

(Daily Mail)

(Borítókép: Cinikus férfi. Illusztráció: Getty Images)